DM PKO BP przedstawił prognozy wyników spółek notowanych na GPW. W sumie analitycy przygotowali prognozy dla 30 firm. Według analityków najgorszy kwartał mają za sobą spółki nawozowe. ZCh Police miały według ich szacunków stracić netto niemal 40 mln zł, a ZA Puławy 48 mln zł. – Wyniki spółek nawozowych nie przyniosą żadnego przełomu. Wprawdzie nastąpił wzrost przychodów w stosunku do minionego kwartału, jednak rentowności pozostały ujemne – czytamy w opracowaniu DM PKO BP.

Spółkom nawozowym nie sprzyjało m.in. umocnienie złotego i wysokie ceny gazu, które pogarszały możliwość konkurowania polskich producentów na rynkach europejskich. Słabiej niż w poprzednim kwartale wypadnie też sektor paliwowy, czyli PKN Orlen (PKN ORLEN) i Grupa Lotos (LOTOS). Głównie z powodu dalszego obniżania marż rafineryjnych. Analitycy DM PKO BP zwracają uwagę na dobre zachowanie spółek budowlanych. Mimo że wobec III kwartału ich zyski raczej spadały, wyniki branży w 2009 roku powinny być lepsze, niż oczekiwano, szczególnie wśród małych i średnich firm, których perspektywy na początku roku określano jako trudne.

– Część zarządów mniejszych spółek widzi symptomy wychodzenia z kryzysu i choć powściągliwie wypowiadają się na temat wzrostu wyników w 2010 roku, to już nie prognozują gorszych danych. Wyjątkiem mogą być podmioty świadczące specjalistyczne usługi budowlane (dla energetyki czy chemii), dla których bieżący rok zapowiada się jako gorszy od ubiegłego – szacuje DM PKO BP. Ostatni kwartał 2008 r. był bardzo słaby, jeśli chodzi o wyniki spółek. Rynek oczekuje, że m.in. z powodu niskiej bazy firmy mogą pokazywać dużą poprawę wyników. Analitycy nie spodziewają się jednak, aby był to powód do zwyżek na GPW.