Jego pierwsza kadencja dobiegnie końca w niedzielę. Zgoda Senatu na przedłużenie kadencji Bernanke wydawała się jeszcze niedawno przesądzona, ale w ostatnich tygodniach narastała przeciw niemu opozycja w związku ze stagnacją amerykańskiej gospodarki i wysokim bezrobociem.

>>> Polecamy: Dlaczego Bernanke zasługuje na drugą kadencję

Zwolennicy Bernanke, nominowanego na drugą kadencję przez prezydenta Obamę, argumentowali, że decydująco przyczynił się on do zażegnania jeszcze poważniejszego kryzysu finansowego w 2008 roku. Tygodnik "Time" uznał go za "Człowieka roku 2009". Jego przeciwnicy krytykowali go za rolę w akcji ratowania przed upadłością instytucji finansowych, zwłaszcza firmy ubezpieczeniowej AIG, kosztem setek miliardów dolarów z budżetu państwa.

Inni winią go za to, że nie zapobiegł kryzysowi. Bernanke kierował Fed od 2006 r., a przedtem był jednym z gubernatorów amerykańskiego banku centralnego. "Pan Bernanke marnował czas, kiedy nasze rynki płonęły" - powiedział podczas debaty w Senacie republikański senator Richard Shelby z Alabamy. Jako ekonomista, Bernanke uchodził za znawcę historii Wielkiego Kryzysu w latach 30-ych. Wall Street popierała Bernanke - kiedy w zeszłym tygodniu pojawiły się sygnały, że jego nominacja może stanąć pod znakiem zapytania, giełda w Nowym Jorku zaczęła dołować.