Ostatnio bank DnB Nord zaproponował coś, co można nazwać internetowym sklepem z lokatami. Zasada działania jest taka, że depozyt można założyć za pośrednictwem Internetu bez jakiegokolwiek kontaktu z pracownikiem banku. Z pozoru wydaje się, że to nic nowego, bo e-lokaty proponują niemal wszystkie banki. Różnica polega na tym, że w większości trzeba mieć w nich założone konto i dostęp do bankowości internetowej. W przypadku sklepów z lokatami założenie depozytu może być pierwszym i jedynym kontaktem z tą instytucją. Nie trzeba w niej zakładać ROR-u. Jednak trzeba pamiętać, że jakiś rachunek bankowy posiadać musimy, bo założyć lokatę można przelewem z konta bankowego. Tego typu rozwiązań przybywa, bo oprócz DnB Nord mają je swojej ofercie Bank Pocztowy, Bank Ochrony Środowiska, Meritum Bank i Getin Noble Bank za pośrednictwem strony Open Finance.

Internetowe lokaty poza wygodą mają dla klientów jeszcze ważniejszą zaletę, a mianowicie wysokość oprocentowania. Generalnie jest ono wyższe niż w przypadku tradycyjnych lokat zakładanych w oddziałach banków. Ta zasada dotyczy również e-lokat oferowanych przez pozostałe banki posiadaczom rachunków. Decydując się na taki depozyt można liczyć na wyższe oprocentowanie. Nic dziwnego, bo internetowy klient jest dużo lepiej zaznajomiony z ofertami banków i wybiera instytucje oferujące najwyższe stawki. Wystarczy rzut oka na tabelę oprocentowania lokat w internetowych sklepach. W Banku Pocztowym znajdziemy dwuletnią lokatę z oprocentowaniem na poziomie 7 proc. W GNB jest depozyt z dzienną kapitalizacją, czyli pozwalający uniknąć 19-proc. podatku Belki, który odpowiada lokacie na 6,98 proc. Niewiele mniej oferuje Meritum Bank gdzie na rocznym depozycie można zarobić prawie 6,5 proc.

Przy okazji warto jeszcze wspomnieć ofertę Alior Banku. Tu mamy przykład, że nie wszystko złoto co się świeci. Na stronach WWW banku znajdziemy informację, że przez Internet możemy założyć iLokatę, że możemy to zrobić bez wychodzenia z domu, i że nie musimy posiadać konta osobistego w Alior Banku. I to wszystko prawda, trzeba się jednak wczytać w regulamin, by dowiedzieć się, że po zakończeniu lokaty środki nie będą mogły być z powrotem przelane na rachunekw obcym banku. Trzeba będzie założyć konto w Alior Banku, albo pofatygować się do jego placówki, a wtedy już trudno mówić o lokacie internetowej.