| EUR/PLN | 3.8993 | minus | -0.0008 PLN |
| USD/PLN | 2.8503 | minus | -0.0004 PLN |
| CHF/PLN | 2.6666 | minus | -0.0019 PLN |
| GBP/PLN | 4.2899 | minus | -0.0037 PLN |
2010-02-09 06:50, ostatnia aktualizacja: 2010-02-08 20:38
Rusza kolejny etap gazowej wojny nerwów. Tym razem nie chodzi o to, czy Rosjanie zakręcą nam kurek czy nie. Gra idzie o to, ile zapłaci za gaz przeciętny użytkownik kuchenki gazowej.
Do tej pory wyniki bitwy były ważne przede wszystkim dla wielkich firm. O dostawy musieli się martwić tacy potentaci, jak spółki chemiczne Police czy Puławy. Kłopoty mógł mieć koncern paliwowy Orlen. Zwykłych Polaków korzystających z gazu ta wojna dotyczyła w minimalnym stopniu. Teraz sytuacja się zmienia, choć też dramatu nie ma – gazu powinniśmy mieć pod dostatkiem. Jest tylko kwestia ceny. Jeżeli Urząd Regulacji Energetyki zaakceptuje propozycje Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, podwyżka będzie horrendalna. Rodzinom ogrzewającym domy gazem na pewno da się mocno we znaki.
Paradoks polega na tym, że gaz na rynkach światowych kosztuje coraz mniej. Na Zachodzie można kupić go nawet o kilkadziesiąt dolarów taniej niż w Rosji. Co z tego, skoro i tak nie ma go jak sprowadzić do Polski. Fatalna polityka energetyczna kolejnych rządów sprawiła, że nie tylko jesteśmy uzależnieni od jednego wschodniego dostawcy, ale że musimy płacić za gaz tyle, ile chcą monopoliści – polscy i rosyjscy. Konkurencja na tym rynku nie istnieje.
Do tego nie będzie jej przez długie lata. Kontrakt gazowy z Rosją konserwuje sposób wyliczania cen gazu w stosunku do notowań ropy. O tym, jak bardzo jest to niekorzystne, widać gołym okiem już od wielu lat. Czy nie ma sposobu, żeby go zmienić? A może sytuacja jest o wiele prostsza: układ, jaki panuje na naszym rynku gazu, jest wygodny nie tylko dla Gazpromu, ale również dla polskich firm zajmujących się handlem i dystrybucją.
| Konto przez internet? Wejdź i sprawdź najczęsciej wybierane konta bankowe! | Wszystkie banki w jednym miejscu. Konta, karty kredytowe, kredyty! | Szukasz kredytu hipotecznego? Sprawdź najnowsze promocje! | Szukasz szybkiej gotówki? Wejdź i wybierz najtańszą pożyczkę! |
Darmowa e-gazeta! „Dziennik Gazeta Prawna”, „Financial Times”, agencja Bloomberg codziennie w Twojej skrzynce! Zapisz się na nowy Newsletter Forsal.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Infor Biznes Sp. z o.o.
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Infor Biznes Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2010-03-12 03:57
W 2010 roku operatorzy sieci aptek chcą przejąć pod własne logo co najmniej kilkaset aptek. Dla pacjentów może to oznaczać niższe ceny i szerszy dostęp do programów lojalnościowych.»

2010-03-12 03:38
Nie ma raczej nadziei na to, aby w 2010 roku sytuacja dostawców części oraz producentów samochodów uległa poprawie. Euler Hermes uważa, że rynek motoryzacyjny ratowały tylko programy dopłat do złomowanych pojazdów. Tymczasem w zachodnioeuropejskich krajach są one stopniowo wygaszane.»

2010-03-12 03:26
W Banku Gospodarstwa Krajowego trwają prace nad zmianami w rządowym systemie poręczeń. Dotyczą poręczeń portfelowych dla banków, a nie podobnych instrumentów dla innych firm.»

2010-03-12 03:09
Ministerstwo Infrastruktury zgodziło się na wzmocnienie pozycji Urzędu Transportu Kolejowego. Kolejarze dostaną większy budżet, będą mogli zwiększyć zatrudnienie. Instytucja zyska potężne kompetencje: będzie rozstrzygała spory między przewoźnikami.»

2010-03-11 22:49
Indeks Standard & Poor’s 500 wzrósł podczas czwartkowej sesji w Stanach Zjednoczonych do najwyższego poziomu od października 2008 roku. Ale analitycy już zaczynają się zastanawiać, kiedy nastąpi korekta.»

2010-03-11 21:30
Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA) ogłosiło w czwartek, że w tym roku straty linii lotniczych z powodu spadku liczby pasażerów będą o połowę mniejsze, niż wcześniej przewidywano.»

Wywiadfinanse osobistefinanseemerytury
2010-03-11 21:18
Jakkolwiekby kombinować przy systemie emerytalnym, to jeśli nie będzie nas pracowało więcej, niczego nie rozwiążemy. Na początku lat 90. ZUS miał nadwyżki. Dopiero w wyniku zmian demograficznych mamy to co teraz. Bez drastycznych ruchów będziemy coraz więcej dopłacać do świadczeń emerytalnych – mówi Jerzy Osiatyński.»

2010-03-11 20:30
Lietuvos Energija dementuje informacje rosyjskiego dziennika "Kommiersant", który napisał, że spółka rozważa zaproponowanie stronie rosyjskiej dołączenie do przygotowywanego projektu połączenia energetycznego pomiędzy Polską i Litwą.»

finanseWywiadfinanse publiczne
2010-03-11 20:02
Agencje ratingowe są silne z definicji - nie ma ich wiele i są wpływowe. Budzą więc kontrowersje. Nie są jednak jedynym źródłem informacji na rynku, więc nie należy przeceniać ich wpływów - mówi Jim Rollo, ekonomista i dyrektor Sussex European Institute.»

2010-03-11 19:46
Narodowy Bank Polski jest aktywny od dwóch lat na rynku walutowym, przygotowując się do wejścia do mechanizmu ERM2 - powiedział prezes NBP Sławomir Skrzypek.»
| Nazwa banku: | Rata / miesiąc: |
|---|---|
| Millennium Bank | 1145 |
| DnB Nord | 1147 |
| Deutsche Bank | 1194 |
| Nazwa banku: | Rata / miesiąc: |
|---|---|
| Volkswagen Bank | 172 |
| Polbank EFG | 173 |
| BZ WBK | 173 |
| Nazwa banku: | Oprocentowanie: |
|---|---|
| Eurobank | 5.50% |
| AIG Bank | 4.90% |
| Polbank EFG | 4.75% |
| Nazwa banku: | Oprocentowanie: |
|---|---|
| BOŚ | 8.00% |
| Polbank EFG | 6.50% |
| Citi Handlowy | 6.06% |
| EUR/PLN | 3.8993 | minus | -0.0008 PLN |
| USD/PLN | 2.8503 | minus | -0.0004 PLN |
| CHF/PLN | 2.6666 | minus | -0.0019 PLN |
| GBP/PLN | 4.2899 | minus | -0.0037 PLN |




