Logowanie / Rejestracja
Logowanie do e-Dziennik Gazeta Prawna

Jeżeli nie posiadasz konta w
serwisie zarejestruj się tutaj

forsal.pl - Giełda Waluty Finanse

statystyki

Spółdzielnie mieszkaniowe: Donos sąsiada może zdecydować o wysokości czynszu płaconego przez lokatora

24 lutego 2010, 11:31
 • 0
 • Drukuj

W części spółdzielni opłaty za wywóz śmieci, dostawę wody, gazu czy odprowadzanie nieczystości są zależne od zgłoszonej w administracji liczby domowników. Brakuje jednak przepisów precyzujących, w jaki sposób zweryfikować liczbę osób zamieszkujących lokal. To, ile będą płacić za czynsz w spółdzielni lokatorzy, zależy bardzo często od informacji osób z sąsiedztwa.– Trudno zmusić mieszkańców do zgłoszenia wszystkich osób, które mieszkają w lokalu – tłumaczy Piotr Styczeń, wiceminister infrastruktury.

Spółdzielnie mają jednak swoje metody.

– Jeżeli otrzymamy donos, że w danym lokalu zamieszkuje większa liczba osób, spółdzielnia wysyła tam administratora ze strażą miejską. Sprawdzane są dowody osobiste, przeprowadza się wywiad. W większości przypadków ludzie twierdzą, że przyszli w odwiedziny – mówi Adam Janczewski, prezes pruszkowskiej spółdzielni.

– Aby wezwać strażników, trzeba odwołać się do jakiegoś naruszenia. W tym przypadku byłoby to niewykonywanie obowiązku meldunkowego – tłumaczy Piotr Schramm z kancelarii Gessel.

– W żadnym przypadku prawa do wejścia do mieszkania i policzenia jego mieszkańców nie mają jednak pracownicy spółdzielni.

Jeżeli spółdzielnia udowodni, że zgłoszenie było nieprawdziwe, mają możliwość podwyższenia opłat. Podwyżka wymaga uzasadnienia na piśmie, a gdy zażąda tego mieszkaniec, także dokładnej kalkulacji wysokości opłat. Po otrzymaniu takiego pisma spółdzielca może kwestionować zasadność zmiany opłat na drodze sądowej. Jeśli wniesie pozew, może płacić czynsz w dotychczasowej wysokości. Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych dodatkowo przewiduje, że to na zarządzie spółdzielni spoczywa obowiązek udowodnienia zasadności podwyżki.

Nagminne łamanie obowiązku zgłaszania rzeczywistej liczby mieszkańców, w przypadku gdy spółdzielnia pobiera zryczałtowane opłaty za media, pogarsza sytuację uczciwych spółdzielców.

Pełny artykuł: O podwyżce czynszu może zadecydować sąsiadŹródło:Dziennik Gazeta Prawna
 • 0
 • Drukuj

Najnowsze komentarze:

  Forsal.pl | Najnowsze artykuły

  Tylko na Forsal.pl

  Infografiki, wykresy, mapy

  Najnowsze galerie »

  wszystkie »

  Finansopedia forsal.pl

  popularnenajnowsze