Jak podaje agencja Bloomberg, największy na świecie producent e-readerów Freescale Semiconductor zapowiada wprowadzenie na rynek chipów najnowszej generacji. Dzięki ich zastosowaniu ceny czytników do elektronicznych książek produkowanych przez Freescale obniżą się co najmniej o 30 dolarów za sztukę. Firma dodaje, iż do końca 2010 roku możliwy będzie zakup elektronicznego czytnika e-booków za mniej niż 150 dolarów.

Jeśli prognozy amerykańskiego producenta spełnią się, będzie to prawdziwa rewolucja w elektronicznym czytelnictwie. Obecnie bowiem na rynku nie ma tak tanich e-readerów. Najtańszy, sprzedawany przez Freescale, za pośrednictwem internetowego sklepu Amazon kosztuje ok. 260 dolarów. Nieco tańszy jest sprzęt firmy Sony, jego ceny wahają się w granicach od 200 do 400 dolarów. W sprzedaży nie ma jednak e-readerów w cenie niższej niż 150 dolarów.

Firma nie podaje kiedy nowe urządzenia zostaną włączone do produkcji masowej i dystrybucji, twierdzi jednak, że sprzęt będzie dostępny na sklepowych półkach jeszcze w 2010 roku.