Prudential zwrócił się do operatora londyńskiej giełdy o zawieszenie notowań jego akcji. Zdaniem osób zaznajomionych ze sprawą za swój azjatycki oddział, American International Assurance, amerykański potentat może żądać przeszło 35 mld dolarów. Byłaby to największa sprzedaż aktywów AIG od czasu uzyskania przez firmę pomocy ratunkowej od rządu USA w 2008 roku.

„AIA stwarza unikatowe i strategicznie korzystne możliwości dla Prudential; AIA może stać się wiodących ubezpieczycielem w Azji Południowo-Wschodniej” – głosi dzisiejszy komunikat brytyjskiego ubezpieczyciela.

CZYTAJ TAKŻE: AIG zaczyna żegnać się z Azją

AIG wcześniej planował wprowadzenie swego azjatyckiego oddziału na giełdę w celu zdobycia środków na spłatę 182,3 mld dolarów pomocy rządowej. Prudential, który dąży do zwiększenia swoich przychodów w Azji, dzięki akwizycji pozyska biznes z 90-letnią tradycją w regionie, dostęp do ponad 20 mln konsumentów oraz aktywów wartości przeszło 60 mld dolarów na 13 rynkach regionu.

Prudential zamierza zaoferować około 25 mld dolarów gotówce, którą chce zdobyć poprzez emisję akcji, zaś resztę transakcji chce uregulować w swych akcjach. Oferowana cena o około 50 proc. przekracza kapitalizację rynkową koncernu Prudential. 

“Cena sugeruje, że koncern pokłada wielkie nadzieje w rynku azjatyckim” – mówi Luo Yi, analityk China Merchants Securities z Shenzhenu – „Chiński rynek ma ogromny potencjał”.

Tidjane Thiam, szef Prudentialu spotykał się w zeszłym tygodniu z kierownictwem AIG w Nowym Jorku dla omówienia sprawy transakcji. W połowie lutego Thiam powiedział w wywiadzie, że chce podnieść proporcję sprzedaży w Azji z obecnych 50 proc. do 80 proc. do 2015 roku, żeby wyrównać straty wynikające z wolniejszego wzrostu w Wielkiej Brytanii.