Maxim Seltzer zrezygnował ze stanowiska szefa rosyjskich operacji Nomury, dołączając do wiceprezesów Jewgiena Zenczenki i Wadima Bondariewa – twierdzą informatorzy agencji Bloomberg w Moskwie. W tej sytuacji obowiązki Seltzera przejmie Japon-Paul Warszewski, szef bankowości inwestycyjnej na Europę Środkową i Wschodnią, rezydujący w Londynie.

Nomura, która była w styczniu jednym z organizatorów pierwotnej oferty publicznej rosyjskiego koncernu United Co. Rusal, w zeszłym roku połączył swoje biura w Moskwie z Lehman Brothers Holdings, którego przejął w upadku amerykańskiego banku inwestycyjnego w 2008 roku. Nick Jordan, który był głównym bankierem inwestycyjnym Lehman na Europę Środkową i Wschodnią, opuścił Nomurę przed rokiem, po utarcie swego stanowiska w Rosji na rzez Seltzera.

Międzynarodowe banki, na czele z Goldman Sachs i JPMorgan Chase wynajmują rosyjskich specjalistów, aby pomogli w konkurowaniu lokalnymi rywalami, takimi jak Renaissance Capital i Troika Dialog. Rywalizację zaostrza fakt, że rosyjska gospodarka odradza się po najgorszym załamaniu w dotychczasowej historii. 

W styczniu Goldman zatrudnił u siebie Tay’a Morgana, byłego zastępcę dyrektora wykonawczego koncernu Norilsk Nickel, największej w Rosji spółki górniczej, dla usprawnienia biznesu surowcowego na obszarze byłego Związku Radzieckiego. Natomiast JPMorgan ściągnął do siebie Jana Tawrowskiego z powrotem z Morgana Stanleya dla pokierowania biznesem inwestycyjnym w Moskwie.

Wskutek exodusu w moskiewskim oddziale Nomury pozostała tylko garstka analityków. Przed rokiem japoński dom brokerski miał w stolicy Rosji około 10 bankierów. 

Na razie nie wiadomo, gdzie będzie pracować trzech byłych bankierów Nomury.