"Incydent spowodował obawy chińskich użytkowników. Niniejszym pragnę wyrazić moje najszczersze przeprosiny za te obawy" - powiedział Toyoda na konferencji prasowej. W czasie trwającego godzinę spotkania z dziennikarzami szef Toyoty przepraszał aż cztery razy.

W ubiegłym tygodniu Toyoda składał bezprecedensowe wyjaśnienia na ten sam temat w amerykańskim Kongresie.

W ostatnim okresie Toyota zmuszona została do odwołania do naprawy 8,5 mln swoich samochodów na całym świecie, najwięcej w USA, z powodu zacinających się pedałów przyspieszenia, przesuwających się dywaników podłogowych i niesprawnych hamulców.

Amerykanie coraz bardziej sceptycznie odnoszą się do reputacji Toyoty jako producenta niezawodnych samochodów najwyższej jakości.

W Chinach Toyota odwołała do naprawy 75 522 samochodów typu RAV4 z powodu wadliwego pedału gazu. Toyota nie rezygnuje jednak z planów ekspansji na chińskim rynku. W tym roku chce tam sprzedać 800 tys. samochodów.

W ubiegłym roku w Chinach sprzedano 13,6 mln samochodów, co spowodowało, że stały się one największym rynkiem samochodowym na świecie, wyprzedzając rynek amerykański.