Jak wielu motoryzacyjnych gigantów, Daimler zdaje sobie sprawę z potencjału chińskiego rynku. Daimler i BYD podpisały umowę o wspólnej działalności. Niemiecki producent i jego chiński partner stawiają na przyszłościowy sektor, rozpoczynając współpracę przy produkcji elektrycznych samochodów.

„Sojusz będzie korzystać z wiedzy BYD o bateriach i silnej pozycji Daimlera w tradycyjnych pojazdach” - ocenia Frank He, analityk firmy BOC International. Stawiając na ekologiczne technologie, Daimler rzuca wyzwanie swoim najgroźniejszym konkurentom w sektorze luksusowych samochodów- BMW i Audi.

Celem Daimlera jest walka o klienta na największym rynku motoryzacyjnym na świecie. W zeszłym roku w Chinach sprzedano 13,6 mln sztuk samochodów. „Chiny mają potencjał stać się jednym z najpotężniejszych rynków świata dla ekologicznych pojazdów”- mówili zgodnie prezesi obu firm przy oficjalnym ogłoszeniu współpracy.

BYD to szósty największy producent samochodów w Chinach. Zamówienia koncernu wzrosły w 2009 roku o 160 proc. Jednym z głównych udziałowców motoryzacyjnego producenta jest należąca do miliardera Warrena Buffetta firma Berkshire Hathaway.