Jak poinformował PAP we wtorek rzecznik prasowy PKP S.A. Michał Wrzosek, remont wrocławskiego obiektu to jedna z największych inwestycji dworcowych prowadzonych przez PKP S.A. w Polsce.

Prace budowlane mają się rozpocząć w II kwartale 2010 r., a ich planowane zakończenie wyznaczono na I kwartał 2012 r. W tym czasie pasażerowie będą obsługiwani na dworcu tymczasowym.

Oferta złożona przez konsorcjum w przetargu byłą jedyną, jaka wpłynęła. Cena zaproponowana w ofercie była nieznacznie wyższa od tej, którą założyli przedstawiciele PKP, ale po szczegółowej analizie zdecydowano, że zostanie ona zaakceptowana.

Inwestycja zakłada, że przestrzeń wewnątrz budynku dworca zostanie na nowo zaaranżowana. W holu dworca zainstalowane będą m.in. ruchome schody. Budynek dostosowany zostanie do potrzeb osób niepełnosprawnych, zamontowany zostanie także monitoring.

Przebudowany zostanie także plac przed dworcem. Odtworzone zostaną m.in. tarasy restauracyjne przylegające do budynku od frontu, a pod placem powstanie parking na ponad 200 miejsc. Remont obejmie także perony dworcowe i wiaty.

Pierwsze budynki Dworca Głównego we Wrocławiu powstały w połowie XIX w. Zaprojektował je architekt królewski Kolei Górnośląskich Wilhelm Grapow. Na przełomie XIX w. i XX w. dworzec został przebudowany. Jego fasada utrzymana jest w stylu angielskiego neogotyku.