Powierzenie Gaz-Systemowi funkcji operatora Jamału przewiduje gazowe porozumienie z Rosją. Jak powiedział w środę PAP Chadam, Gaz-System musi jeszcze ustalić z EuRoPol Gazem zakres "operatorstwa" nad polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego, którym rosyjski gaz płynie do Polski, a przez Polskę na Zachód. Zakres ten określi resort gospodarki; z jego przedstawicielami Gaz-System spotka się w przyszłym tygodniu.

"W tej chwili mamy podpisaną umowę na nadzór nad częścią liniową (przesyłową) Jamału, natomiast EuRoPol Gaz dokonuje konserwacji tłoczni. Musimy więc ustalić, w jakim zakresie mielibyśmy wejść w to operatorstwo" - powiedział prezes Gaz-Systemu. Wyjaśnił, że trzeba rozstrzygnąć, czy będzie to pełne operatorstwo, czy też umowa komercyjna z EuRoPol Gazem na powierzenie Gaz-Systemowi pewnego zakresu usług. Jak zaznaczył, pełne operatorstwo wiąże się też z wnioskowaniem o taryfy przesyłowe; obecnie z wnioskiem do Urzędu Regulacji Energetyki o zatwierdzenie taryfy przesyłowej gazociągiem jamalskim występuje EuRoPol Gaz.

Jak dodał, zgodnie z nowelizacją Prawa energetycznego na te ustalenia spółki mają pół roku. "Nie sądzę, żeby trwało to sześć miesięcy. Sądzę, że w perspektywie trzech miesięcy jesteśmy w stanie to wypracować, czyli podpisać umowę z EuRoPol Gazem" - powiedział Chadam. W rozmowach będzie brał udział resort gospodarki jako koordynator Prawa energetycznego. "Rozpoczynamy rozmowy na ten temat w przyszłym tygodniu. Będzie spotkanie inicjujące z Ministerstwem Gospodarki i będziemy rozmawiać o tym zakresie" - poinformował Chadam.

Pytany przez PAP, kto będzie odpowiedzialny w takim układzie za wykonywanie unijnej zasady TPA (Third Party Access), która gwarantuje konkurencyjny dostęp uczestników rynku do infrastruktury przesyłowej, odparł: "to jest do ustalenia, podobnie jak to, kto będzie wnioskował o taryfy".

W ubiegłym tygodniu wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska powiedziała PAP, że w porozumieniu międzyrządowym z Rosją na operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego wyznaczony został Gaz-System. "Przesądzono, że operator gazociągów przesyłowych (Gaz-System - PAP) będzie też operatorem gazociągu jamalskiego" - powiedziała Strzelec-Łobodzińska.

W protokole zmian do porozumienia z Rosją z 1993 roku, który w trybie obiegowym przyjął w lutym rząd, jest zapis o tym, że "funkcję operatora gazociągów tranzytowych powierza się Gaz-System". Ponadto zapisano, że EuRoPol Gaz złoży do Urzędu Regulacji Energetyki wniosek w tej sprawie. Środowa "Rzeczpospolita" podała, że jeszcze w marcu Gaz-System rozpocznie negocjacje z EuRoPol Gazem ws. przejęcia zarządzania rurociągiem jamalskim. Porozumienie rządów Polski i Rosji w sprawie zwiększenia dostaw do Polski do 10,3 mld m sześc. gazu rocznie i wydłużenia ich do 2037 roku ma być - zgodnie z wstępnymi zapowiedziami resortu gospodarki - podpisane w drugiej połowie marca.