Luigi Lovaglio, wiceprezes Pekao (PEKAO), mówił wczoraj, że bank osiągnął tak dobry wynik dzięki kontroli kosztów i dobrej jakości portfela kredytowego. Ale nie dał jasnej odpowiedzi, czy bank podzieli się zyskiem z akcjonariuszami – w ubiegłych latach (poza rokiem 2008) Pekao wypłacał powyżej 50 proc. zysku w formie dywidendy. Analitycy od kilku miesięcy spodziewają się, że Pekao wypłaci część zysku.

– Nie wiemy, czy najgorsze jest już za nami, chcemy utrzymać wysoki poziom kapitału, by móc się rozwijać – mówił wczoraj wiceprezes Luigi Lovaglio, dodając, że rozumie oczekiwania akcjonariuszy dotyczące dywidendy, ale trzeba zachować właściwe proporcje.

W środę podział zyskami za 2009 rok z inwestorami zapowiedział prezes BZ WBK (BZWBK) Mateusz Morawiecki.

Pekao w tym roku ma postawić na kredyty: chce się skupić na kredytach konsumenckich, hipotekach (na razie nie są rozważane kredyty mieszkaniowe w euro) oraz pożyczkach dla małych i średnich firm.

– Chcemy rosnąć szybciej niż rynek – mówił wczoraj wiceprezes Pekao.

Według jego prognoz rynek wzrośnie o 5–7 proc.

Alicja Kornasiewicz, która kieruje bankiem od połowy lutego, odniosła się także do zmiany struktury Banku Pekao, czyli tzw. dywizjonalizacji, która miała być przyczyną odejścia poprzedniego prezesa Jana Krzysztofa Bieleckiego.

– Przesłaliśmy wyjaśnienia do Komisji Nadzoru Finansowego – mówiła wczoraj.

Jej zdaniem w zmianie struktury nie chodzi o obchodzenie prawa bankowego czy zmniejszanie zakresu obowiązków zarządu działającego w Polsce.

– Nowa struktura pozwoli na lepsze funkcjonowanie w obrębie całej grupy, lepsze wykorzystanie jej doświadczeń, co umożliwi chociażby zwiększenie uproduktowienia naszych klientów – mówiła prezes Pekao.

Nadal nie wiadomo, kiedy nazwa banku będzie zawierać markę właściciela Pekao – grupy Unicredit. W banku trwają analizy na temat wartości marki Pekao.

– Nie po to istnieje się w grupie, żeby nie być rozpoznawalnym. Jest oczywiste, że jakąś unifikację należy wprowadzić, ale nigdy nie jest to działanie mechaniczne – mówiła wczoraj Alicja Kornasiewicz.