Jak wyliczył magazyn Bloomberg Markets, wartość debiutów na rynkach wschodzących wyniosła w 2009 roku 77 mld dol. Tymczasem IPO (z ang. pierwsza oferta publiczna) w państwach rozwiniętych są wyceniane na 48 mld dol. Z pierwszej dziesiątki największych debiutantów giełdowych świata 2009 roku dziewięć pochodziło z państw rozwijających się.

Kraje wschodzące są liderem pod względem debiutów po raz pierwszy od kiedy Bloomberg rozpoczął prowadzenie tego typu statystyk w 2000 r. Sześć spośród dziesięciu największych, ubiegłorocznych IPO na rynkach rozwijających się miało miejsce w Chinach.

Największym debiutem ubiegłego roku na świecie było wejście na giełdę brazylijskiego Banco Santander, którego IPO było warte 8 mld dol. W pierwszej czwórce znalazły się także pierwsza giełdowa oferta China State Construction Engineering (7,3 mld dol.), Metallurgical Corp. of China (5,1 mld dol.) i spółki Maxis z Malezji (3,3 mld dol.). Firma Verisk Analytics zanotowała największy debiut w USA, pozyskując z giełdy 2,2 mld dol. (Zestawienie pierwszej "10" spółek w tabeli obok)

Najwięcej na rynkach kapitałowych ze sprzedaży akcji i zamiennych papierów wartościowych pozyskały w zeszłym roku spółki finansowe. Banki, brokerzy i ubezpieczyciele zwiększyli swoje kapitały dzięki giełdowym emisjom o 370 mld dol.

Bloomberg Markets wyliczył także, które banki inwestycyjne zarobiły w zeszłym roku najwięcej na wynagrodzeniach za gwarantowanie emisji papierów wartościowych i opłatach związanych z ich organizowaniem. Liderem jest JPMorgan, który z tego tytułu zgarnął 2,19 mld dol. Tuż za nim uplasował się Goldman Sachs z sumą 2,17 mld dol., a na trzecim miejscu znajduje się Bank of America z kwotą 1,91 mld dol.