Gawlik podkreślił, że podczas spotkania z przedstawicielami związków zawodowych z PZU wyraził nadzieję, że proces restrukturyzacji zatrudnienia i działalności biznesowej w grupie nie spowoduje obniżenia jej konkurencyjności na rynku. "Zwróciłem się do związków zawodowych o dialog i współpracę z zarządem grupy PZU" - zaznaczył wiceszef resortu skarbu.

Pytany, czy podczas czwartkowego spotkania związki zawodowe ujawniły, jakiej wysokości odprawy negocjują z zarządem PZU, wiceminister powiedział, że nie było rozmowy na ten temat. Dodał, że jeżeli zarząd grupy zorganizuje w najbliższym czasie spotkanie ze związkami, to minister skarbu zamierza wziąć w nim udział.

Zarząd grupy PZU przedstawił w piątek związkom zawodowym propozycje pakietu socjalnego dla zwalnianych pracowników. Do czasu zakończenia negocjacji obie strony obowiązuje poufność. Szef NSZZ "S" w PZU mówił w ubiegłym tygodniu PAP, że propozycje zarządu grupy dotyczące pakietu finansowego mogą stanowić podstawę do dalszych negocjacji. Nie chciał jednak ujawnić żadnych kwot, tłumacząc, że negocjacje mają charakter poufny, a ich stan zaawansowania jest dopiero w fazie początkowej. Dodał, że zaproponowane przez zarząd PZU odprawy dla zwalnianych pracowników są uzależnione m.in. od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia.

Z kolei przewodniczący Federacji Związków Zawodowych w PZU Mirosław Jaranowski mówił PAP, że związki będą wnioskować o wyższe odprawy, szczególnie dla pracowników z długim stażem pracy. Informacje o ustaleniach pracodawcy i strony społecznej mają być przekazane pracownikom 10 marca, po zakończeniu negocjacji. Do tego czasu - jak zapowiedziało PZU - nie będą udzielane żadne informacje w tej sprawie.

10 lutego grupa PZU zapowiedziała, iż w ramach restrukturyzacji swoich spółek przewiduje zmniejszenie zatrudnienia w tym roku o 2 tys. 316 etatów. Łączne zmiany restrukturyzacyjne mają objąć ok. 7,5 tys. osób. Około 2 tys. 300 osób ma otrzymać wypowiedzenia zmieniające o "charakterze czysto formalnym". Oznacza to podpisanie nowych umów z pracownikami w związku ze zmianą nazw jednostek organizacyjnych, w których są zatrudnieni. Ponadto około 2 tys. 900 osób otrzyma nowe propozycje, jeśli chodzi o zakres obowiązków bądź zmianę miejsca pracy.

Związkowcy domagają się wstrzymania zwolnień grupowych ogłoszonych przez zarząd grupy PZU w ramach planowanych zmian restrukturyzacyjnych. Żądają ochrony miejsc pracy, szczególnie w rejonach kraju o wysokim bezrobociu. Po przeprowadzonej do tej pory restrukturyzacji oraz realizacji programu dobrowolnych odejść, zatrudnienie w firmie wynosi 15 tys. 500 osób. PZU to największa grupa ubezpieczeniowa w Polsce; jako spółka pod nazwą Powszechny Zakład Ubezpieczeń działa od 1991 roku.