Jak podaje agencja Bloomberg, Chińska Republika Ludowa zamierza wypuścić na rynek obligacje warte 29,3 miliarda dolarów. Dochody uzyskane z ich sprzedaży mają podobnie jak w zeszłym roku sfinansować lokalne, samorządowe projekty infrastrukturalne.

Papiery wartościowe będą sprzedawane na okres 3 i 5 lat przez lokalne organy administracji państwowej. Sam pomysł wypuszczenia ich na rynek wziął się z braku wystarczających środków finansowych na realizację dwuletniego programu budowy dróg, autostrad i kolei na obszarze Państwa Środka, który rozpoczął się w 2009 roku. Koszt całego projektu unowocześnienia chińskiej infrastruktury szacowany jest na 586 miliardów dolarów.

W ubiegłym roku 3-letnie obligacje sprzedała blisko połowa lokalnych samorządów terytorialnych i 30 prowincji. Średnia stopa zwrotu wahała się w przedziale od 1,6 do 2,36 proc.

Według Charlesa Dumasa, dyrektora ds. researchu w londyńskim Lombard Street Research, decyzja o wypuszczeniu na rynek lokalnych obligacji była najrozsądniejszą w obecnej sytuacji Chin. Inny ekonomista z Capital Economics, Mark Williams, twierdzi, że jest to dobra metoda na uzyskanie niezbędnego natychmiast kapitału.

Ostrzega jednak, że pekiński rząd może zbyt późno zorientować się, że razem z ubiegłorocznymi i obecnymi zadłużeniami lokalnych organów państwowych, wysokość długu może przekroczyć możliwości finansowe kraju i wystąpią problemy z jego spłatą.