Elektryczne i hybrydowe pojazdy koncernu BYD, szóstego największego producenta samochodów w Chinach, mają zacząć jeździć po europejskich drogach od przyszłego roku. Jednym z pierwszych aut przeznaczonych na rynek w Europie ma być elektryczny model E6. Samochody BYD będą sprzedawane również w USA. Paul Lin, rzecznik firmy, zapowiada, że koncern może zdecydować się także na projektowanie i produkcję samochodów w Europie.

BYD jest pierwszym chińskim producentem, który chce konkurować z europejskimi koncernami na ich rodzimym rynku w sprzedaży ekologicznych pojazdów. Od tego roku elektryczne samochody zacznie oferować m.in. Peugeot Citroen. „BYD obiera właściwą strategię ekspansji na europejskim i amerykańskim rynku, ponieważ klienci w krajach rozwiniętych mają większą akceptację dla elektrycznych i hybrydowych aut”- komentuje Han Weiqi, analityk firmy CSC Securities Hong Kong.

BYD, którego 10 proc. udziałów należy do firmy Warrena Buffetta, był najszybciej rozwijającym się producentem samochodów w Chinach w ubiegłym roku. Koncern zwiększył sprzedaż na największym rynku motoryzacyjnym świata o 160 proc. Plany dalszego rozwoju BYD nie kończą się jednak tylko na szukaniu nowych miejsc zbytu. W zeszłym tygodniu chiński koncern podpisał umowę o współpracy z Daimlerem.