"Ze względu na specjalną rolę, jaką pełnią w polskiej gospodarce OFE i ich długoterminowe podejście do inwestycji, Minister Skarbu Państwa zaoferował im cały pakiet akcji LW "Bogdanka" S.A. Wszystkie 14 działające w Polsce OFE wzięło udział w ofercie. Reakcja OFE, które odpowiadając za przyszłość milionów Polaków, bardzo ostrożnie i długoterminowo dobierają spółki do swojego portfela inwestycyjnego, jest dowodem na bardzo dobrą ocenę LW Bogdanka" - napisano w komunikacie MSP.

Po sprzedaży funduszom 15.882.000 akcji Bogdanki Skarb Państwa ma obecnie 4,3 proc. akcji kopalni. Resort poinformował we wtorek, że tego dnia rozpoczął się proces udostępniania akcji pracowniczych, który potrwa do 9 marca 2012 r. Pula akcji przeznaczona dla pracowników wynosi 3 mln 243 tys. sztuk i zostanie rozdysponowana pośród 3917 osób, które znalazły się na ostatecznej liście uprawnionych do nieodpłatnego nabycia akcji.

Minister skarbu państwa Aleksander Grad powiedział, że ministerstwo przy sprzedaży akcji kopalni, zgodnie z wolą załogi i zarządu spółki, poszukiwało inwestora finansowego, a nie branżowego. "Podjęliśmy decyzję, aby znaleźć inwestorów finansowych, a następnie uznaliśmy, że muszą to być inwestorzy, którzy są inwestorami długoterminowymi, którzy nie traktują tej inwestycji jako krótkoterminowej lokaty, z której w każdej chwili można wyjść" - powiedział minister Grad we wtorek na konferencji prasowej w siedzibie Bogdanki.

"Tutaj przyznaliśmy rację i załodze, i zarządowi, że firma jest tak zorganizowana, że dziś nie ma potrzeby poszukiwać inwestora branżowego, który niejako na nowo ją zorganizuje" - dodał. Grad zapewnił, że Lubelski Węgiel Bogdanka jest w dobrej sytuacji, ma dobry plan rozwoju, dobry plan inwestycyjny i "ma zdolność generowania dobrych wyników finansowych".

Prezes spółki Mirosław Taras powiedział, że jest zadowolony z transakcji ministerstwa, bo jak podkreślił, zarówno zarząd, jak i związki zawodowe w kopalni, oczekiwały inwestorów finansowych. "Mówiliśmy, że nie chcemy inwestora strategicznego. Stało się dokładnie tak, jak oczekiwaliśmy" - powiedział. Resort poinformował we wtorek, że tego dnia rozpoczął się proces udostępniania akcji pracowniczych, który potrwa do 9 marca 2012 r. Pula akcji przeznaczona dla pracowników wynosi 3243 sztuk i zostanie rozdysponowana pośród 3917 osób, które znalazły się na ostatecznej liście uprawnionych do nieodpłatnego nabycia akcji. Minister Grad powiedział, że obecnie wartość tego pakietu akcji sięga 240 mln zł.

Dochód osiągnięty ze sprzedaży akcji Bogdanki - zdaniem Grada - jest satysfakcjonujący. "Sprzedaliśmy to w dobrym momencie. Od wielu tygodni kurs akcji szedł do góry i to, w jakiej cenie sprzedaliśmy te akcje, jest jak najbardziej satysfakcjonujące" - zaznaczył.

Dwa etapy prywatyzacji LW "Bogdanka" S.A. zostały zapisane na początku 2008 r. w przygotowanym przez Ministra Aleksandra Grada "Planie Prywatyzacji na lata 2008-2012". Pierwszy etap, debiut spółki na GPW, odbył się w czerwcu 2009 r. Dalsza prywatyzacja została zapisana w przedstawionej latem 2009 r. liście kluczowych spółek do prywatyzacji w 2009 i 2010 r.