Występując w Luksemburgu tuż przed zaplanowanym spotkaniem premiera Grecji George Papanderou z prezydentem USA Barackiem Obamą w Waszyngtonie, Merkel powiedziała, że Unia Europejska musi zainicjować ograniczenia „bardzo spekulacyjnych elementów” CDS-ów, idąc dalej niż wynikałoby to z uzgodnień w ramach G20. Jej zdaniem także USA powinny przyłączyć się do tej inicjatywy. 

„Jesteśmy zdania, że szybkie wprowadzenie w życie działań w obszarze CDS-ów musi dojść do skutku” – powiedziała Merkel, wskazując na przypadki „spekulacji dokonywanych przeciwko krajom strefy euro”. Europa musi „zrobić wszystko, aby uniknąć niezdrowej spekulacji” – wtórował Juncker, który przewodniczy obradom ministrom finansów Eurolandu. 

Podczas rozmów z Obamą, premier Gracji ma nalegać na pomoc USA w zwalczaniu spekulantów, którzy, jego zdaniem, mogą wywołać nowy globalny kryzys finansowy.

„Europa i Ameryka muszą powiedzieć “dość” spekulantom, którzy mają na celu jedynie natychmiastowe zyski, bez względu na konsekwencje dla całego systemu gospodarczego” – mówił wczoraj Papandreaou w Waszyngtonie.

Merkel i prezydent Francji, Nicolas Sarkozy, sięgają po zmiany w regulacjach, aby powstrzymać wzrost kosztów finansowania Grecji oraz spekulantów, wykorzystujących rekordowe deficyty w krajach strefy euro. Deficyt budżetowy Grecji. który wynosi 12,7 proc., jest największy w całej UE i czterokrotnie przewyższa unijne limity.