Niepokoje na rynku zwiększyły się wraz ze zbliżaniem się terminu kupna słodkiego surowca przez Pakistan. Trzeci największy konsument cukru w Azji zapowiadał wcześniej, że swoje decyzje handlowe podejmie dzisiaj, ale właśnie ogłosił przełożenie ich na późniejszy okres.

“Rynek koncentruje się na negatywnych wiadomościach” – mówi Stephen Geldart, analityk brokera cukru, firmy Czarnikow w Londynie.

Biały, rafinowany cukier w dostawach na maj spadł o prawie 16,80 dolarów, czyli 2,8 proc., do 573 dolarów za tonę na parkiecie Liffe, co stanowi najniższą cenę aktywnych kontraktów od października. Surowy cukier w majowych dostawach potaniał na nowojorskiej platformie ICE Futures o 3,3 proc. do 20,85 centów za funt.

Tajlandia, która jest drugim na świecie eksporterem cukru, może w przyszłym sezonie zanotować rekordowe zbiory trzciny cukrowej, gdyż farmerzy zwiększyli areał upraw w reakcji skok cen cukru na globalnym rynku – podał przedstawiciel tajlandzkich producentów, Thai Sugar Millers Corp.

Rekordowa cena surowca padła na początku stycznia, kiedy w kontraktach marcowych za tonę cukru w Londynie płacono 760,10 dolarów.

CZYTAJ TAKŻE: Cukier najdroższy od 20 lat, bo Indie zwiększają import

Spadły także ceny kakao, ale zyskała kawa. „Prognozy dostaw pobiły oczekiwania rynków i nabywcy są zdyscyplinowani” – ocenia Jonathan Feeney, analityk rynku żywności i napojów w Janney Capital Markets z Filadelfii.

Kakao w dostawach ma maj potaniało o 7 funtów, czyli 0,3 proc., do 2156 funtów (3224 dolarów) za tonę. Natomiast kawa Robusta w identycznych kontraktach wzrosła o,2 proc. do 1224 dolarów za tonę.