Kontrakty te mają dotyczyć między innymi współpracy przy projektowaniu myśliwca piątej generacji i produkcji wielozadaniowych samolotów transportowych, jak też dostaw rosyjskich nawozów mineralnych.

"Sądzę, że ogólna wartość porozumień handlowych i gospodarczych przekroczy 10 mld dolarów" - oświadczył Sobianin, który jest szefem kancelarii rządu i przewodniczącym rosyjsko-indyjskiej komisji międzyrządowej.

Według niego, Rosja chce zwiększyć swe obroty handlowe z Indiami z obecnych 8 mld dolarów rocznie do 20 mld USD w roku 2015, ale bez szkody dla stosunków z innymi wschodzącymi gospodarkami.

"Chciałbym podkreślić, że nie ma konfliktu między współpracą rosyjsko-indyjską a stosunkami z Chinami i Brazylią. Nasze stosunki ze wszystkimi tymi trzema krajami są równie ważne" - zaznaczył wicepremier.

Dodał, iż indyjska państwowa spółka naftowo-gazowa ONGC (Oil and Natural Gas Corp) wyraziła zainteresowanie udziałem w zagospodarowaniu złóż ropy i gazu na półwyspie Jamał i prowadzi w tej sprawie rozmowy z rosyjskim koncernem Gazprom.

Według Sobianina, 12 marca zostanie podpisany kontrakt o wspólnym opracowaniu indyjskiej wersji rosyjskiego myśliwca piątej generacji. Prototyp tego samolotu, mającego być odpowiednikiem amerykańskiego F-22 Raptor, odbył pierwszy lot pod koniec stycznia. Przewiduje się również zawarcie poprawionej wersji umowy o sprzedaniu Indiom lotniskowca "Admirał Gorszkow".

Jak poinformował wicepremier, obie strony podpiszą ramowe porozumienie o dostawach nawozów mineralnych, produkowanych przez takie firmy, jak Ural Chem i Acron.