Wśród porozumień jest kontrakt na modernizację lotniskowca „Admirał Gorszkow”, który został kupiony przez Indie w 2004 roku za 1,5 mld dolarów wraz z eskadrą 28 myśliwców bojowych MIG-29K. W cztery lata później Rosja podniosła cenę o 1,2 mld dolarów – twierdzą indyjskie źródła.

Jurij Uszakow, zastępca szefa gabinetu rosyjskiego premiera powiedział, że obie strony znalazły wspólny język, a porozumienie będzie korzystne dla każdego kraju. Dodał, iż Indie mogą również zamówić dostawy kolejnej partii 29 myśliwców MIG-29K. 

Bloomberg pisze, że w lipcu zeszłego roku prezydent Dmitrij Miedwiediew polecił stoczni Sewmasz zakończyć modernizację lotniskowca dla Indii po dużych opóźnieniach i znacznym wzroście kosztów całej operacji.

Rosja podpisze również z Indiami porozumienie w sprawie budowy dodatkowych bloków dla elektrowni atomowej Kudankulam w południowym stanie Tamilnadu, gdzie dwa bloki już znajdują się w fazie konstrukcji – powiedział Uszakow.

W grudniu zeszłego roku Rosja i Indie zawarły porozumienie o współpracy w dziedzinie energii jądrowej, na podstawie którego rosyjski państwowy koncern nuklearny Rosatom uzyskał prawo do negocjowania cen za dodatkowe reaktory w Kudankulum.

Oba kraje podpiszą także umowę w sprawie dostaw rosyjskich nawozów sztucznych do Indii.