"Już w ciągu pierwszych dni z oferty skorzystało kilkaset firm, które tym samym obniżyły swoje rachunki za energię. Specjalne ceny dla firm, które wezmą udział w promocji, będą obowiązywać do 31 marca 2011 r." - poinformowała w czwartek Magdalena Rusinek z biura prasowego grupy Tauron.

Według przedstawicieli Taurona, promocja daje firmom z tzw. grupy taryfowej C oszczędności sięgające nawet kilkuset złotych miesięcznie. Aby z niej skorzystać, należy wypełnić wniosek na stronie internetowej.

Organizując promocje i obniżając ceny prądu firmy energetyczne dostosowują się do reguł coraz bardziej konkurencyjnego rynku energii, chcąc zatrzymać dotychczasowych klientów i pozyskać nowych. Zmiany dostawców prądu są możliwe dla dużych firm już od 2004 r., a dla wszystkich pozostałych, także klientów indywidualnych, od połowy 2007 r. Dotychczas jednak niewielu odbiorców korzystało z tej możliwości.

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, w grupie odbiorców przemysłowych (grupy taryfowe A, B i C), którzy zmienili sprzedawcę energii, tylko w minionym roku nastąpił wzrost o ok. 1800 proc. - z 85 do 1599 podmiotów.

W roku 2004 - pierwszym roku liberalizacji rynku - sprzedawcę zmieniło - 142 odbiorców, w 2005 - 35, w 2006 - 61, do połowy 2007 - 49, w 2008 - 85. Prawdziwa rewolucja nastąpiła dopiero w 2009 r., gdy tylko w styczniu decyzję o zmianie sprzedawcy podjęło 136 odbiorców. W grudniu 2009 liczba podmiotów z tych trzech grup taryfowych, którzy dotychczas zmienili sprzedawcę, przekroczyła półtora tysiąca.

Mimo uproszczeń i skrócenia procedur ciągle jeszcze niewielu odbiorców indywidualnych skorzystało z możliwości zmiany sprzedawcy prądu, choć i tu widać stopniowy wzrost. W pierwszym roku, gdy pojawiła się taka możliwość, od lipca do grudnia 2007 r. decyzję o zmianie sprzedawcy podjęło 541 odbiorców, w 2008 r. kolejnych 364. W końcu 2009 r. wszystkich odbiorców, kupujących prąd od innego sprzedawcy niż tradycyjnie związany z danym terenem było już 1035 - to niewiele, biorąc pod uwagę liczbę gospodarstw domowych w grupie taryfowej G.

Procedury zmiany sprzedawcy są obecnie prostsze niż wcześniej - proces zmiany nie powinien przekroczyć 30 dni w przypadku pierwszej zmiany i 14 dni w przypadku kolejnej. To czterokrotnie krócej niż wcześniej. Zmiana sprzedawcy nic nie kosztuje. Do odbiorcy należy zawarcie umowy z nowym sprzedawcą i rozliczenie się ze starym.

Przygotowująca się do debiutu giełdowego spółka Tauron Polska Energia SA jest firmą holdingową w grupie kapitałowej, która jest drugim pod względem wielkości producentem energii w Polsce oraz liderem sprzedaży prądu do odbiorców końcowych. Swoim działaniem obejmuje 17 proc. powierzchni kraju, zatrudnia ok. 28 tys. osób i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce.

Zmień dostawcę energii!  To prosty sposób na tańszy prąd dla Twojej firmy!