Przeciętna zdolność kredytowa 3-osobowej rodziny o dochodach 5 tys. zł netto wyniosła w marcu 384,5 tys. zł dla kredytu w złotych oraz 339,8 tys. zł dla kredytu w euro. W stosunku do stycznia oznacza to wzrost w pierwszym przypadku o 22,1 tys. zł, czyli o ponad 6%. W przypadku euro zmiana nie jest już tak znacząca (wzrost o 6 tys. zł, czyli niespełna 2%).

Większa zdolność w 17 bankach

Na 23 banki ujęte w zestawieniu zdolność kredytową dla kredytów w złotych podniosło 17, trzy jej nie zmieniły, a dwa obniżyły. Najbardziej spektakularnej zmiany dokonał Allianz Bank, który udziela tylko finansowania w złotych. Maksymalna zdolność rodziny z naszego przykładu podskoczyła między styczniem aż o 122 tys. zł. Dziś bank deklaruje, że jest gotów pożyczyć rodzinie o dochodach 5 tys. zł netto nawet 458 tys. zł. Skąd taka zmiana? Allianz tłumaczy ją nową promocją, która weszła pod koniec lutego. Polega ona na obniżce marży o 0,6 pkt. proc. oraz zmniejszeniu prowizji. Promocja obowiązuje do końca tego tygodnia.

W Allianz Banku dodatkowe … 20 metrów

Posiłkując się kredytem z Allianz Banku rodzina z naszego przykładu mogła kupić w styczniu średnio 43,2-metrowe mieszkanie w największych miastach. W marcu mogłaby sobie pozwolić na zakup … 60 metrów! Powierzchnia najbardziej wzrosła w przypadku Trójmiasta – o ponad 20 mkw. Największe mieszkanie, 68-metrowe, kredytobiorcy mogliby kupić w Poznaniu. W obliczeniach wzięliśmy pod uwagę ceny zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. W stolicy Wielkopolski kredytobiorcy z naszego przykładu mogliby kupić 3-pokojowe mieszkanie z ub.r. w dzielnicy Grunwald, o powierzchni 65 mkw. Inna opcja to mieszkanie 70-metrowe na terenie Jeżyc z 1990 r.

…a w mBanku i Multibanku – dziesięć

Kolejne dwa banki, które w ostatnich tygodniach dokonały rewolucji w swojej ofercie kredytowej to mBank i Multibank. W ich przypadku zdolność dla kredytu w złotych podskoczyła o 67,7 tys. zł. Taka zmiana pozwala na zakup dodatkowych 10 mkw. W przypadku Trójmiasta różnica wynosi ponad 12 mkw. Finansując się kredytem w mBanku lub Multibanku można kupić średnio 50,4-metrowe mieszkanie w największych miastach. Na poprawę oferty mBanku i Multibanku miało wpływ obniżenie z początkiem marca do 2% marży kredytowej.

W przypadku kredytów w euro największe wzrost zdolności kredytowej miał miejsce w Nordea Banku. Dla rodziny z naszego przykładu podniosła się o 35,1 tys. zł. Pozwala to na zakup dodatkowych 5,5 mkw. Taka jest średnia dla największych miast, ale też dokładnie o tyle podniósł się dostępny metraż w Krakowie. W tym mieście kredytobiorcy z naszego przykładu mogliby kupić w Podgórzu o powierzchni 44 mkw. w ekskluzywnym budynku oddanym w ub.r.

Przeciętnie w przypadku kredytów w złotych rodzina z naszego przykładu może kupić obecnie 50,4-metrowe mieszkanie w największych miastach. W stosunku do stycznia daje to wzrost o 3,9 mkw. W Trójmieście różnica wynosi prawie 6mkw.