Nowa strategia Orlenu ma opierać się również na energetyce i wydobyciu. – Te dwa segmenty zapewniają większą rentowność, stabilność przepływu pieniędzy, bezpieczeństwo – mówił Sławomir Jędrzejczyk. Jeżeli chodzi o źródła wydobycia, PKNOrlen przygotowuje plany dotyczące Afryki Północnej, Ameryki Północnej i Europy Środkowej. Koncern nie ma zamiaru wchodzić w regiony, w których sytuacja polityczna jest niepewna.

Sławomir Jędrzejczyk podkreślił, że Orlen będzie szukał partnerów strategicznych, z którymi mógłby wejść w eksploatację złóż. Wiceprezes koncernu podkreślił, że kierunki rozwoju, nad którymi pracuje zarząd, muszą zyskać aprobatę rady nadzorczej i akcjonariuszy. Gdyby tak się nie stało, można wyobrazić sobie również taką konstrukcję biznesu, w której spółka pozostaje przy swoich dotychczasowych priorytetach, nadal zarabia spore pieniądze i dzieli się zyskiem ze swoimi akcjonariuszami.

Partnera do swoich zagranicznych przedsięwzięć szuka również Petrolinvest. Spółka zainwestowała ponad 300 mln dol., przeprowadziła już badania sejsmiczne na roponośnych złożach, dokonała odwiertu i wydobyła pierwszą ropę w Kazachstanie. Wartość koncesji spółki w tym kraju jest oceniana obecnie na 2,7 mld dolarów. – Wejście we współpracę z partnerem strategicznym jest dobrą strategią. Na polskim rynku jest nim PGNiG – powiedział Paweł Gricuk, prezes Pertolinvest (PETROLINV). Przyznał, że złożami i współpracą z Petrolinvestem interesują się również inne firmy.

Głównym patronem medialnym Finansowego Forum Paliw Płynnych był Dziennik Gazeta Prawna.