Dzięki uruchomieniu bazy we wrocławskim Porcie Lotniczym będzie stacjonować jedna maszyna linii Wizz Air. W porcie będą odbywać się wymiany załóg przewoźnika i dostawy cateringu. Do obsługi bazy operacyjnej przewoźnik zatrudnił 40 osób.

Prezes Portu Lotniczego Wrocław Dariusz Kuś podkreślił, że uruchomienie bazy operacyjnej linii Wizz Air to automatyczne zwiększenie liczby połączeń tego przewoźnika. Uruchamiane są połączenia z Wrocławia do Doncaster Sheffield w Wielkiej Brytanii, włoskiego Forli koło Rimini i holenderskiego Eindhoven. W sobotę wystartuje pierwszy samolot do Mediolanu-Bergamo, a w niedzielę zostaną otwarte loty do Cork w Irlandii. Wizz Air zwiększa też liczbę połączeń z portem Londyn-Luton, z czterech do siedmiu tygodniowo.

"Uruchomienie nowych połączeń spowoduje, że w 2010 r. Wizz Air przewiezie około 340 tys. pasażerów na lotach z i do Wrocławia" - podkreślają władze wrocławskiego lotniska.

Jak podkreślono, siatka połączeń jest tak zorganizowana, by samolot Wizz Air obsługiwał z Wrocławia około 3-4 lotów dziennie o różnych porach dnia. Dzięki temu przepustowość lotniska ma być wykorzystywana w optymalny sposób.

Wizz Air, węgierskie nisko-kosztowe linie lotnicze, przewiozły w 2009 r. 7,8 mln pasażerów. Z usług przewoźnika na polskich trasach skorzystało 3,6 mln pasażerów. Obecnie flota Wizz Air składa się z 29 samolotów. W 2010 r. Wizz Air zamierza przewieźć 4,7 mln osób na trasach z i do Polski. Wrocławska baza jest piątą bazą przewoźnika w Polsce i dwunastą w Europie środkowo-wschodniej.