Jak wyjaśnił Wrzosek, z czterech miast - gospodarzy EURO 2012 najbardziej zaawansowane są prace na dworcu we Wrocławiu. "We wtorek oficjalnie poinformujemy, kiedy dworzec zostanie zamknięty i kiedy ruszą prace" - powiedział. Dodał, że roboty będą mogły się zacząć w kwietniu.

Kiedy będzie trwała przebudowa, pasażerowie będą korzystali z dworca tymczasowego. Ma on być gotowy w połowie marca. Na samo przygotowanie dworca tymczasowego kolejarze wydadzą 4 mln zł. Dworzec główny zostanie poddany gruntowniej przebudowie - zostaną wzmocnione elementy konstrukcyjne budynku, wymienione będą instalacje kanalizacyjne i elektryczne. Zmieni się wygląd hali dworca, który zostanie także przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przebudowę wykona konsorcjum Budimex S.A. - Ferrovial Agroman, z którym PKP SA podpisały w styczniu umowę. Wartość prac to 324 mln 137 tys. 529 zł. brutto.

Wykonawcy nie ma jeszcze na przebudowę i remont dwóch warszawskich dworców, które mają przyjmować w czasie mistrzostw najwięcej podróżnych - Centralnego i Wschodniego. Wrzosek wyjaśnił, że PKP SA będzie przyjmować oferty na przebudowę Wschodniego do końca marca. Wykonawca "liftingu" Centralnego ma być znany w kwietniu. O ile Wschodni po przebudowie za 40 mln zł ma zyskać zupełnie nowe oblicze, to Centralny będzie tylko wyczyszczony i umyty. Kolejarze chcą też uprzątnąć przejścia podziemne i dojścia na perony ze sklepów i punktów gastronomicznych. Wydadzą na to ok. 20 mln zł.

Inaczej sprawy się mają w Trójmieście. Wrzosek wyjaśnił, że Dworzec Główny w Gdańsku był remontowany kilka lat temu - przed EURO czekają go, jak to określił rzecznik, "kosmetyczne poprawki". Przebudowa czeka za to dworzec w Gdyni. Kolejarze przeznaczyli na nią 55 mln zł. "Prace powinny się zacząć w trzecim kwartale tego roku i będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. W całej przebudowie chodzi o to, żeby w starej bryle powstał zupełnie nowy, funkcjonalny dworzec" - wyjaśnił rzecznik.

Najmniej zaawansowane prace są w Poznaniu. Trwają tam negocjacje z deweloperem. Dworzec w stolicy Wielkopolski ma być gruntownie przebudowany i połączony z galerią handlową, hotelem i biurami. Koszt inwestycji szacuje się na kilkaset milionów złotych. Rzecznik powiedział, że cześć dworcowa powinna być gotowa na mistrzostwa. "Jeżeli będziemy się trzymać harmonogramu i podpiszemy umowę w ciągu najbliższych miesięcy, to się wyrobimy na mistrzostwa" - powiedział Wrzosek.