Spośród największych portali duży krok w tym kierunku zrobił właśnie portal Onet.pl, otwierając serwis MedOnet.pl przeznaczony dla osób poszukujących w sieci informacji na temat zdrowia i leków.

– To dobry kierunek. Branża farmaceutyczna jest bogata, ale na razie większość pieniędzy reklamowych wydaje w telewizjach. Po części dlatego, że w internecie nie ma po prostu ciekawej, rozbudowanej i przystępnej oferty, dzięki której mogliby dotrzeć do potencjalnych klientów – tłumaczy Adam Wysocki, szef Next, agencji interaktywnej zajmującej się planowaniem kampanii reklamowych w sieci.

By przyciągnąć internautów, Onet postawił na porady lekarzy, ale także udostępnił narzędzia do autodiagnozy, bazy placówek medycznych, informacje o chorobach. Swoje opinie mogą zostawiać też sami internauci.

Badania Megapanel pokazują, że porad zdrowotnych w sieci szuka co trzeci internauta. W przeważającej części – aż 75 proc. – są to kobiety. A skoro internauci szukają informacji, to będą chcieli też kupować produkty. Leki bez recepty i inne produkty medyczne nabywa za pośrednictwem internetu już co dziesiąty użytkownik. Źródło pieniędzy Onet widzi w pokazywaniu im reklam, a także współpracy z aptekami on-line. Portal będzie nie tylko oferował reklamodawcom zwykłą reklamę banerową, ale również możliwość sponsoringu miniserwisów tematycznych czy umieszczania reklam w artykułach eksperckich.

– Reklamodawcy będą mieli dostęp do grupy docelowej, której będą mogli zaoferować szeroką gamę produktów i usług: parafarmaceutyki, kosmetyki, żywność i napoje o charakterze wspierającym zdrowy tryb życia, usługi zdrowotne – tłumaczy Maciej Żak, wiceprezes Grupy Onet.

Ruch Onetu wpisuje się w znany od dawna trend uruchamiania przez portale – Gazetę.pl, Wirtualną Polskę, O2.pl czy Interię – nowych serwisów, mogących być ich nowym źródłem przychodów. Portale widzą w tym sposób na zapewnienie sobie dodatkowych pieniędzy, w sytuacji gdy ich główne strony powoli, ale systematyczne tracą udział w rynku.

– To zjawisko podobne do tego, z jakim mamy do czynienia na rynku telewizyjnym, gdzie stacje tematyczne odbierają widzów stacjom ogólnopolskim. Będzie ono postępować, choć oczywiście portale nie stracą swojej wciąż silnej pozycji z dnia na dzień – mówi DGP Tomasz Jażdżyński, prezes portalu Interia.pl.

Jak przyznaje, Interia też planuje uruchomienie w tym roku kilku nowych serwisów, ale akurat niezwiązanych z rynkiem medycznym. – Wynika to z tego, że nasza strategia polega na wzmacnianiu w internecie pozycji w tych segmentach, w których na rynku mediowym silny jest właściciel portalu, czyli Grupa Bauer Media. Ale cały czas analizujemy oczywiście kategorie tematyczne, które mogą mieć potencjał – tłumaczy prezes Interii.

Adam Wysocki nie ma wątpliwości, że nowych serwisów adresowanych do internautów zainteresowanych zdrowiem będzie przybywać.

– Ze współpracy z naszymi klientami z branży farmaceutycznej widać, że są oni coraz bardziej zainteresowani wejściem do internetu. Portale i inni wydawcy będą więc tworzyć takie serwisy, by nie oddać pola konkurencji i wzmocnić się w kategorii – Styl życia, gdzie reklamować można szeroką gamę produktów: od leków po kosmetyki – tłumaczy Adam Wysocki.