statystyki

PZU rzuca wyzwanie: auto zastępcze bez limitu

15 marca 2010, 05:17 | Aktualizacja: 15.03.2010, 07:34
Tylko na Forsal.pl

Podstawienie po wypadku samochodu zastępczego w dowolne miejsce i pozostawienie go na cały czas naprawy do dyspozycji klienta – to nowość, którą PZU chce zdobyć klientów kupujących AC.

Reklama

Reklama

– W drugiej połowie roku wprowadzimy usługę polegającą na tym, że po wypadku klientowi zostanie podstawiony pojazd zastępczy, który klient zostawi w serwisie przy odbiorze naprawionego samochodu – mówi Rafał Stankiewicz, członek zarządu PZU. Pilotaż tego projektu zakończył się właśnie na terenie Warszawy. Będzie to jednak oferta tylko dla tych, którzy kupią wariant ubezpieczenia AC rozszerzony o opcję roboczo nazywaną door-to-door. Takim klientom firma gwarantuje otrzymanie auta. PZU zapewnia, że nie będzie problemu z dostępnością takich aut, bo już od roku buduje sieć dostawców.

Cena nieznana

Nie wiadomo, ile taka usługa będzie kosztowała. Obecnie dokupienie opcji Auto Pomoc w wariancie Super, która daje prawo do skorzystania z pojazdu zastępczego, kosztuje 120 zł na terenie Polski albo 176 zł w wariancie na całą Europę. Jednak wynajem samochodu zastępczego jest ograniczony do siedmiu dni, a klient musi wybrać, czy firma podstawi mu, czy odbierze pojazd zastępczy.

To mniej więcej jest też rynkowy standard – w zależności od firmy oraz opcji, klient otrzymuje auto na od 3 do 14 dni. I – zdaniem ubezpieczycieli – ten najdłuższy okres, czyli dwa tygodnie, jest wystarczający. – W praktyce niezwykle rzadko zdarza się nam, aby naprawa trwała dłużej – mówi Elżbieta Wójcik, wiceprezes Aviva TUO.

Deklaruje, że w wyjątkowych sytuacjach, na przykład przy nietypowym modelu samochodu, firma nie pozbawi klienta auta zastępczego przed zakończeniem naprawy. W przypadku tej firmy taka opcja jest dostępna w ramach polisy AC (tak jak to będzie w PZU). W innych firmach do skorzystania z auta zastępczego konieczne jest dokupienie do AC bardziej rozbudowanego pakietu assistance. Na przykład w Ergo Hestii na taką usługę można liczyć w dwóch spośród czterech wariantów assistance: Premium (za 90 zł) i Prestiż (za 250 zł). W tym pierwszym maksymalny termin wynajmu to siedem dni, w drugim 14 dni. Różnica polega też na tym, że pierwszy wariant daje prawo do wynajmu auta tylko w razie wypadku, kradzieży, a drugi – również w przypadku awarii (góra dwóch w ciągu roku).

Szybsza likwidacja

PZU uważa, że może zaoferować wynajem auta zastępczego swoim klientom bez limitu, bo ostatnio ubezpieczyciel znacznie przyspieszył likwidację szkód. – W ubezpieczeniach komunikacyjnych trwa ona obecnie około 15 dni, podczas gdy na koniec 2008 roku było to 19 dni – mówi Rafał Stankiewicz, członek zarządu PZU.

Zastrzega jednak, że jego firma liczy ten czas od zgłoszenia szkody do wypłaty odszkodowania, a nie np. do wydania decyzji. – W przypadku rozliczenia szkody z warsztatem, klient dostaje naprawiony samochód wcześniej, niż my zamykamy proces likwidacji – mówi Rafał Stankiewicz.

Przykładowe oferty wynajmu pojazdu zastępczego

Na jak długo można dostać auto:

● Ergo Hestia – 7 dni w wariancie Premium Car Assisance w razie wypadku lub kradzieży i 14 dni w wariancie Prestiż w razie wypadku, awarii i kradzieży.

● Warta – 7 dni w razie wypadku, a 10 dni w razie kradzieży. Opcja dostępna w ramach Warta Moto-Assistance, warianty Srebrny i Złoty oraz Europa i Podróżnik 15 i 30.

● Link4 – 7 dni w razie wypadku lub kradzieży.

● Allianz – 4 dni w razie awarii, wypadku i kradzieży.

● Liberty Direct – 4 dni w razie awarii, wypadku i kradzieży.

● PTU – 3, 7 lub 14 dni w razie wypadku lub kradzieży, w zależności od wybranego wariantu opcji dodatkowej do AC Pojazd Zastępczy.

● AXA Direct – 3 dni w razie wypadku lub kradzieży w wariancie Midi, 14 dni, ale tylko w przypadku kradzieży w wariancie Maxi i 5 dni w razie wypadku i 7 dni w razie kradzieży lub szkody całkowitej w wariancie Europa.

● Compensa – 3 dni w razie awarii, wypadku i kradzieży opcja dostępna tylko w najszerszym wariancie assistance.

● HDI – 3 dni, w razie awarii, wypadku i kradzieży, opcja dostępna w dwóch najszerszych wariantach Srebrnym i Złotym.

● Generali – 3 dni, w razie awarii, wypadku lub kradzieży, w najszerszym wariancie Lux.

Najważniejsze zasady wynajmu pojazdu zastępczego:

● auto wynajmowane jest na okres trwania naprawy, ale do określonego w umowie limitu dni.

● w przypadku kradzieży, zawsze obowiązuje maksymalny termin okresu wynajmu, chyba że auto znajdzie się wcześniej

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

  • MajZi(2015-07-18 16:35) Odpowiedz 00

    Witam, a ja się ciesze, ze nasze prawo się cywilizuje i komuna słabnie.
    Znajomy polecił mi c-zastepczy.pl łatwo się zadzwonić, bo mają latwy do zapamietania numer, tj. 22 290 22 22. dostalem auto wyzszej klasy niz moja i zupelnie bezproblemowo wyszlo.
    Ale siara, będę musiał odwoływać się od decyzji ubezpieczyciela - bo okazało się, ze nie wszystke elementy widział likiwdator i blacharz. Jak dla mnie to hardkor ale może ktoś ma więcej szczęścia. Dowiedziałem się, że ekipa c-zastepczy.pl ma i daje za darmo: Pakiet Ochrona Prawna i teraz zupełnie za darmo składają odwołania w tej sprawie. Dodatkowo złożą roszczenie o utratę wartości handlowej pojazdu, bo moja Fabiczka nie skończyła jeszcze 5 lat i mam dostać dodatkowe pieniądze. Czas pokaże. Dam znać

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze