Cena wywoławcza domeny sex.com podczas czwartkowej aukcji wynosi milion dolarów. Szacuje się jednak, że osiągnie ona cenę kilkanaście albo i kilkadziesiąt razy wyższą.

Ostatni raz domena Sex.com zmieniła właściciela w 2006 r. Wówczas jej nabywca – firma Escom – musiał głęboko sięgnąć do portfela, gdyż transakcja opiewała na kwotę 14 mln dol. Tym razem domena Sex.com została wystawiona do sprzedaży przez komornika. Escom nie zapłacił pełnej kwoty po jej zakupie, stąd jako powód licytacji podano zadłużenie oraz zobowiązania finansowe właściciela.

Rekordowych sprzedaży domen najwięcej było do tej pory w USA. Przykładem mogą być domeny Porn.com (wyceniona na 9 mln dol.) i Diamond.com (7,5 mln dol.). Tylko w 2009 r. doszło do sprzedaży kilku domen, których ceny osiągnęły zawrotny poziom: Toys.com (5,1 mln dol.) czy Candy.com (3 mln dol.).

Sex.pl na razie nie na sprzedaż

Dotychczas za rekordowy zakup domeny uważano w Polsce Orange.pl sprzedaną operatorowi komórkowemu w 2006 r. Miał on wtedy agencji reklamowej Orange, która zarejestrowała adres wcześniej, zapłacić aż 150 tys. euro, czyli ponad pół miliona złotych.

Podobnie wygląda historia innych zakupów z najwyższej półki: kiedy na rynek wchodzi nowa firma, szczęśliwi posiadacze odpowiednich domen życzą sobie za nie krocie. I tak od Netii za Netia24.pl zażyczono sobie 100 tys. zł (nie zapłaciła), od Ery za Era.pl – ok. 100 tys. zł (zapłaciła), a od Plusa za Plus.pl – blisko 100 tys. dol. (też zapłacił).

Ostatnio jednak coraz więcej płaci się też za adresy, które dopiero w przyszłości mogą zyskać na wartości. Adwokaci.pl zostali sprzedani za 70 tys. zł, Domain.pl – za blisko 100 tys. zł, a za Urlopy.pl zapłacono podobno aż 400 tys. zł. Sex.pl zaś pozostaje własnością NASK, który na razie nie chce go sprzedać.