Banki nie prowadzą już wojny depozytowej, ale w marcu, pierwszy raz od dawna, podniosły oprocentowanie depozytów. Według danych Gold Finance średnie oprocentowanie dla 1 tys. zł na lokacie 6-miesięcznej zwiększyło się w ciągu miesiąca z 5,26 do 5,36 proc., depozytów rocznych z 5,43 do 5,55 proc., a dwuletnich z 4,87 do 5,13 proc.

– Wyższe odsetki proponuje w tej chwili np. Polbank, który podwyższył oprocentowanie lokat półrocznych z 5 do 6 proc – mówi Roman Przasnyski, główny analityk Gold Finance.

Więcej na lokacie można też zarobić w AIG Banku. Przy depozytach 6-miesięcznych oprocentowanie wzrosło do 5,3 proc., a przy rocznych do 5,7 proc. Do walki o oszczędności Polaków włączył się też bank Millennium, proponując przy lokacie 2-letniej 6 proc. odsetek. Lepsze warunki można otrzymać tylko w Banku Pocztowym (7 proc.). Jeśli chodzi o depozyty jednomiesięczne, to najwyższe oprocentowanie proponuje w tej chwili Kredyt Bank – 5 proc. Przy lokatach 3-miesięcznych i 6-miesięcznych najwyższe odsetki można dostać w Noble Banku – 4,86 proc. i 5,02 proc. W obu przypadkach są to lokaty indeksowane codziennie, które pozwalają uniknąć płacenia 19-proc. podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatku Belki). Eksperci uważają, że banki, proponując wyższe oprocentowanie, przygotowują się na jeszcze mocniejsze ożywienie gospodarcze.

Obecna zwyżka oprocentowania ma związek z planami banków zwiększenia aktywności kredytowej – uważa Roman Przasnyski. Chodzi o zbudowanie bazy depozytowej, co ma umożliwić zwiększenie wartości udzielanych kredytów. Jak widać, banki nie przestraszyły się rekomendacji T.

Dla osób oszczędzających ważny jest nie tylko wzrost oprocentowania, ale też spadek inflacji. W lutym po raz pierwszy od wielu miesięcy spadła ona do 2,9 proc. Realny zysk z najlepszych lokat na rynku wynosi więc ok. 2–3 proc. W kolejnych miesiącach inflacja może być jeszcze niższa, co może jeszcze zwiększyć zyski. Zdaniem ekonomistów dopiero jesienią ceny zaczną szybciej rosnąć, ale wówczas bardzo prawdopodobna jest podwyżka stóp procentowych w NBP, co może być kolejnym impulsem wzrostu oprocentowania depozytów w bankach.

380 mld zł zgromadzili Polacy na lokatach bankowych*

*dane KNF na koniec 2009 roku