"Myślę, że w końcu drugiego kwartału zaoferujemy akcje Energi" - powiedział Bury dziennikarzom w Sejmie. Dodał, że w jednym etapie Skarb Państwa chce sprzedać 85% akcji tej spółki inwestorowi branżowemu.

W połowie grudnia ub.r. Bury zapowiadał, że MSP chce wystosować zaproszenie do negocjacji w sprawie prywatyzacji Energi na przełomie I/ II kw. 2010 r.

"PGE może także uczestniczyć w tym przetargu" - powiedział też Bury w środę.

Wcześniej w tym tygodniu prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel mówiła, że nie ma podstaw prawnych, by wydać zgodę na przejęcie grupy Energa przez PGE.

Pod koniec ub.r. minister skarbu Aleksander Grad poinformował, że PGE rozważa złożenie oferty w planowanej prywatyzacji spółki Energa. Według niego, PGE mogłoby wykorzystać aktywa Energi przy projekcie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce.

Energa jest czwartą co do wielkości grupą energetyczną w Polsce. Obsługuje 2,8 mln klientów indywidualnych oraz ponad 300 tys. firm, co daje jej ok. 16-procentowy udział w rynku sprzedaży. Grupa prowadzi działalność związaną z dystrybucją energii w północnej i środkowej Polsce.