Przygotowywana w Ministerstwie Infrastruktury ustawa o komercjalizacji PPL ma stworzyć formalno-prawne podstawy do przekształcenia Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. "Jednym z celów ustawy jest też przystosowanie PPL, które zarządza największym krajowym portem lotniczym, do wymogów rynku kapitałowego. Ponadto po przekształceniu PPL jako spółka będzie mogła funkcjonować w ramach Kodeksu handlowego, co umożliwi jej lepszą działalność biznesową" - powiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu Jarmuziewicz.

Jak dodał, skutkiem komercjalizacji PPL będzie również wprowadzenie w przedsiębiorstwie przejrzystej struktury właścicielskiej. "Proponujemy, by organem właścicielskim został minister transportu" - dodał.

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" powstało w październiku 1987 r. Zarządza lotniskami w Warszawie i Zielonej Górze; ma też udziały w większości spółek zarządzających regionalnymi portami lotniczymi - m.in. w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie i w Szczecinie. PPL prowadzi działalność m.in. w zakresie eksploatacji i budowy lotnisk, obsługi pasażerów oraz linii lotniczych.