Jak zapewnił dzisiaj Steny Hoyer, przywódca większości w Izbie Reprezentantów, głosowanie nad projektem ustawy może się odbyć już 21 marca, w najbliższą niedzielę. 

Dzięki nowym podatkom, opłatom nakładanym na firmy oraz oszczędnościom w programie Medicare, legislacja zagwarantuje zredukowanie deficytu w pierwszej dekadzie o 130 mld dolarów i o 1,2 bln dolarów w następnym dziesięcioleciu – stwierdził deputowany Chris Van Hollen z kierownictwa Demokratów.

Przywódcy partii czekają na dokładne oszacowanie kosztów przez Biuro Budżetowe Kongresu, CBO, zanim przełożą te dane na sformułowania prawne. Chcą przedstawić te wyliczenia w Internecie, aby umożliwić Amerykanom zapoznanie się z projektem ustawy przez 72 godziny przed przystąpieniem do głosowania. 

Izba Reprezentantów przyjęła w listopadzie program reform, szacowany wtedy na 875 mld dolarów. Po poprawkach Senatu wymaga on jeszcze powtórnego glosowania, tym bardziej, że część demokratycznych deputowanych sprzeciwia się propozycjom izby wyższej Kongresu.

Sojusznicy prezydenta Baracka Obamy w Kongresie twierdzą, że są zdecydowani przeforsować największą reformę w systemie ubezpieczeń zdrowotnych w USA od czasu utworzenia programu Medicare w 1965 roku. Projekt wprowadza m.in. regulacje podwyżek opłat za ubezpieczenia, likwiduje limity obowiązujące w opiece zdrowotnej oraz domaga się od ubezpieczycieli, aby uwzględniali wniosek każdego obywatela, który zgłasza się po polisę ubezpieczeniową.