W czwartek w Radomiu został podpisany akt notarialny w sprawie przekazania gruntów miastu przez wojewodę mazowieckiego. Tereny, które przejęło miasto, są warte ponad 8 mln 781 tys. zł. Zgodę na przekazanie gruntów w formie darowizny wyraził w połowie listopada ubiegłego roku minister skarbu państwa.

Prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak powiedział, że do uruchomienia cywilnej działalności portu lotniczego miastu potrzebne jest jeszcze około 125 hektarów znajdujących się na terenie obecnego lotniska wojskowego na Sadkowie. Teren ten ma być współużytkowany przez wojsko i spółkę Port Lotniczy Radom. Na obszarze tym znajduje się m.in. pas startowy i drogi kołowania. Według wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego jest szansa, by przekazanie tego terenu nastąpiło jeszcze przed wakacjami.

Władze Radomia zabiegają o utworzenie cywilnego portu lotniczego na bazie lotniska wojskowego od przeszło 10 lat. W tym celu utworzyły spółkę Port Lotniczy Radom, która m.in. prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami z branży lotniczej.

Rozbudowa lotniska ma przebiegać czteroetapowo i rozłożona jest na 30 lat. Łączne koszty inwestycji szacowane są na przeszło 400 mln zł. W pierwszej kolejności ma m.in. zostać wybudowany tymczasowy terminal, wieża kontroli lotów, budynek utrzymania lotniska oraz zmodernizowana droga startowa. Szacuje się, że realizacja pierwszego etapu rozbudowy lotniska zamknie się w kwocie ok. 179 mln zł.