Czeka nas kolejny etap wdrażania unijnego programu oszczędzania energii. Po tym jak we wrześniu 2009 r. ze sprzedaży zniknęły żarówki matowe i 100-watowe, teraz zostaną wycofane popularne 75 W. Dlaczego? – Tradycyjna żarówka jest wyjątkowo energochłonna. Jej sprawność wynosi 4–5 proc. – tłumaczy Wojciech Stępniewski, kierownik projektu Klimat i Energia WWF Polska. A to oznacza, że zdecydowana większość zużytego prądu wytwarza ciepło, a nie światło.

Dlatego zamiast żarówek coraz częściej kupujemy świetlówki kompaktowe czy, jak powszechnie się mówi, żarówki energooszczędne. Świetlówka ma nam pomóc w zaoszczędzeniu energii głównie dzięki temu, że pobiera około pięć razy mniej energii. Oznacza to, że odpowiednikiem żarówki o mocy 75 W jest świetlówka o mocy 15 W.

Według wyliczeń Bogdana Ślęka z Philips Lighting Poland, dzięki wymianie żarówki na świetlówkę można zaoszczędzić rocznie ok. 26 zł, przy założeniu, że świeci ona przez 3,5 godziny 365 dni w roku. Znacznie większy koszt zakupu powinien się zwrócić po 8,5 miesiąca, ponieważ długość życia świetlówki jest nawet 8–10 razy większa niż żarówki.

Nie ma jednak idealnych rozwiązań i świetlówka może nie przynieść spodziewanych korzyści. Wszystkie wyliczenia są bowiem oparte na założeniach, że warunki użytkowania są idealne, a takie – jak wiadomo – nie istnieją.

Trzeba więc wiedzieć, że:

● świetlówki powinny być używane w pomieszczeniach, gdzie niezbyt często włącza się i wyłącza światło, bo przy starcie mocno rośnie zużycie energii i skraca się ich żywotność,

● efektywność świetlówki może być niższa, jeśli działa w niskiej temperaturze,

● świetlówki potrzebują więcej czasu, by osiągnąć pełną efektywność, więc nie są odpowiednie do pomieszczeń, gdzie potrzebujemy natychmiastowego, pełnego rozświetlenia (wtedy należy użyć energooszczędnej żarówki halogenowej),

● należy zwracać uwagę na barwę światła, a nie tylko na moc (ilość emitowanego światła wyrażana jest w lumenach); oznaczenia: warm light, 827 lub 927 mówią, że barwa jest ciepło-biała, zbliżona do tradycyjnej żarówki,

● nie warto kupować bardzo tanich produktów (barwa światła często jest zła, możliwe jest migotanie).

Wadą świetlówek jest to, że zawierają rtęć i nie można ich wyrzucać do śmieci. Do tego tańsze zamienniki zawierają dużo więcej tego metalu, niż jest to konieczne.

Jak podkreśla Narcyza Barczak-Araszkiewicz, dyrektor generalny Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-lighting, z badań wynika, że więcej zanieczyszczeń trafia do środowiska na skutek wytworzenia energii elektrycznej z paliw stałych, np. węgla, która jest niezbędna do użytkowania tradycyjnej żarówki, niż na skutek zawartości rtęci w świetlówkach.