"Dotychczasowe negocjacje oraz stanowisko For a Better World nie gwarantowały nam trzech kolejnych edycji festiwalu Rock In Rio, co było jednym z głównych warunków przystąpienia do umowy" - powiedział PAP Goździor.

Firma organizująca Rock in Rio chciała zapisu w umowie, że może odstąpić od realizacji kolejnych edycji festiwalu w Poznaniu, "co przy nakładach inwestycyjnych, które miałby ponieść Poznań (32 miliony złotych) byłoby zbyt groźne przy tej skali inwestycji" - dodał Goździor.

Drugim powodem zerwania negocjacji był czas - miasto, aby dobrze przygotować pierwszą edycję festiwalu w 2011 roku, musiałby już rozpocząć inwestycje.

Negocjacje z organizatorem trwały ponad rok. For A Better World miał zagwarantować ok. 30 mln euro na organizację wydarzenia muzycznego, w tym honoraria dla gwiazd. Miasto miało zbudować miasteczko rockowe i zagwarantować wpływy z biletów podczas pierwszej edycji festiwalu w Poznaniu. Festiwal miał być organizowany w Poznaniu w 2011, 2013 i 2015 roku.

Projekt Rock in Rio uznawany jest za największe przedsięwzięcie festiwalowe na świecie.

Historia festiwalu rozpoczęła się w 1985 roku w Rio de Janeiro. Do tej pory zorganizowano trzy edycje w Brazylii (1985, 1991, 2001) oraz trzy odsłony w Lizbonie (2004, 2006, 2008) i jedną w Madrycie (2008). Kolejne festiwale zostaną zorganizowane w 2010 roku w Madrycie i Lizbonie. Dotychczasowe edycje zgromadziły ponad 4,5 mln uczestników; podczas pierwszej edycji w 1985 roku przez dziesięć dni festiwalu wzięło w nim udział ponad 1,5 miliona osób.

Podczas koncertów w Rio de Janeiro, Lizbonie i Madrycie - zagrały m.in.: Queen, Sepultura, Guns n'Roses, Faith No More, Megadeth, Iron Maiden, Sting, Britney Spears.

Europejskie odsłony Rock in Rio to każdorazowo średnio 350 tys. osób uczestniczących w kilkudniowym muzycznym wydarzeniu, ponad 500 artystów i ponad 600 godzin muzyki na żywo, a także miliard telewidzów w 80 krajach na całym świecie.