Jak poinformował Ney, PKP Intercity oraz DB Fernverkehr - niemiecki przewoźnik specjalizujący się w połączeniach dalekobieżnych - chcą wspólnie walczyć o pasażerów na trasach międzynarodowych, uruchamiając docelowo kilka nowych wspólnych połączeń. Prezesi obu firm - Krzysztof Celiński i Nikolaus Breuel - rozmawiali też o nawiązaniu ściślejszej współpracy na czas trwania mistrzostw Euro 2012.

Prezesi ustalili, że od nowego rozkładu jazdy, który wejdzie w życie w grudniu, na obsługiwanej wspólnie przez PKP Intercity i DB Fernverkehr trasie Berlin - Warszawa przybędą dwa pociągi; łącznie ma być ich osiem. Składy pociągną nowoczesne lokomotywy Eurosprinter, należące do PKP Intercity.

Czas jazdy pociągu z Berlina do Warszawy ma się skrócić o ok. 10 minut i trwać ok. 5 godz. 30 min. "Z naszej strony, jako przewoźnika, zrobiliśmy już wszystko, by ten przejazd był jak najkrótszy. Na przykład nie będziemy wymieniać lokomotyw na granicy. Teraz czas na zarządcę infrastruktury (PKP Polskie Linie Kolejowe - PAP), bo bez remontów szybciej się nie pojedzie" - wyjaśnił Ney.

Rzecznik powiedział PAP, że współpraca przewoźników podczas Euro 2012 miałaby obejmować uruchomienie dodatkowych połączeń na trasach międzynarodowych bezpośrednich połączeń między miastami, w których będą odbywały się mecze, na przykład Hanower - Warszawa czy Kolonia - Warszawa. "Chcielibyśmy też rozmawiać o wspólnej taryfie na czas mistrzostw z Przewozami Regionalnymi, a na pewno warto skoordynować rozkłady" - powiedział rzecznik.