Sprzedaż poprowadzą Barclays Bank PLC, Citigroup Global Markets Limited oraz HSBC Bank. Według Piotra Marczaka, dyrektora Departamentu Długu Publicznego MF – na którego powołuje się PAP – ministerstwo chciałoby sprzedać obligacje o wartości przynajmniej 1 mld euro.

– Wychodzimy z publiczną ofertą ze względu na dobre warunki rynkowe, popyt ze strony europejskich inwestorów na nasze papiery i brak konkurencyjnych emisji ze strony innych emitentów – mówił agencji Bloomberg wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

Sprzedaż euroobligacji będzie trzecią zagraniczną emisją w tym roku. Dwa tygodnie temu MF sprzedało obligacje we frankach szwajcarskich o wartości 475 mln franków. W styczniu resort sprzedał 15-letnie euroobligacje za 3 mld euro.

Analitycy zwracają uwagę, że ministerstwo uzyskuje lepsze warunki emisji niż w przypadku ubiegłorocznych ofert. W przypadku sprzedaży obligacji we frankach resort uplasował papiery za 475 mln franków – choć plan minimum wynosił 200 mln. Ministerstwu udało się uzyskać też niższą rentowność. W poprzedniej, ubiegłorocznej emisji na rynku szwajcarskim MF sprzedało obligacje za 750 mln franków, ale rentowność była wyższa od średniej rynkowej o 138 pkt bazowych. Dwa tygodnie temu było to 88 pkt bazowych.

Według ekspertów nowa emisja euroobligacji też powinna się sprzedać bez problemu. Polska gospodarka ma dobre opinie wśród inwestorów – jako jedna z nielicznych uniknęła recesji. A poza tym kapitał próbuje szukać nowych miejsc do inwestowania.

– Z powodu problemów w strefie euro inwestorzy starają się dywersyfikować portfele. Szukają dobrej jakości i Polska taką dobrą jakość im zapewnia – uważa Steven Gardyn z KBC Asset Management.

Na ofercie euroobligacji zagraniczne plany Ministerstwa Finansów się nie kończą. Niewykluczone, że już w kwietniu MF będzie oferowało obligacje w dolarach. Wstępna wartość emisji to 1 mld dol. Poprzednia emisja dolarowa z lipca ubiegłego roku zakończyła się dużym sukcesem. Inwestorzy kupili dziesięcioletnie papiery za 3,5 mld dol. To była największa emisja obligacji denominowanych w dol. w ciągu ostatnich 15 lat.