Jak podaje agencja Bloomberg, jedna z największych firm ubezpieczeniowych w Japonii - Dai-ichi Mutual Life Insurance zamierza podczas swojego debiutu giełdowego sprzedać 7,2 miliona akcji. Według oświadczenia zamieszczonego na stronie internetowej firmy ich cena będzie wynosiła 140 tysięcy jenów za sztukę.

IPO japońskiego ubezpieczyciela ożywi dość mizerną pod względem debiutów giełdowych tokijską giełdę. W ubiegłym roku bowiem ich liczba osiągnęła tam poziom najniższy od 20 lat. Debiut Dai-ichi Mutual Life Insurance będzie zaś największy od 1998 roku.

Debiut na giełdzie drugiej co do wielkości firmy ubezpieczeniowej Japonii to efekt podjęcia decyzji o przeprowadzeniu procesu zwanego demutualizacją. Polega on na przekształceniu towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych tzw. TUW w towarzystwo ubezpieczeń w formie spółki akcyjnej. Nie jest to pierwszy japoński ubezpieczyciel decydujący się na zmianę formy prawnej, pod którą działa. Do tej pory demutualizacji uległo już kilka towarzystw, żadne z nich nie było jednak tak duże jak Dai-ichi Mutual Life Insurance. Konsekwencją tego procesu będzie również zmiana nazwy japońskiego giganta ubezpieczeniowego na Dai-ichi Life Insurance Co.