Zdaniem dziennika "Grecy wykonali swoją część, przyjmując surowy program oszczędnościowy (...), jednak Unia Europejska nie podążyła z potrzebnymi gwarancjami, że Grecja, pożyczając pieniądze, by spłacić swoje rachunki nie stanie przed groźbą ich niespłacenia".

O to fiasko "New York Times" obwinia szefową rządu Niemiec, najbogatszego kraju Europy, która "nie chciała poprowadzić" Unii w tej sprawie. "Jeśli pani Merkel nie uczyni tego na spotkaniu przywódców europejskich w Brukseli w tym tygodniu, Grecja może być zmuszona zwrócić się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego" - ostrzega gazeta. Jej zdaniem, będzie to "cios dla wiarygodności UE", który również postawi pod znakiem zapytania przyszłość euro. Grecki kryzys jest też zły dla USA - odnotowuje nowojorski dziennik. To dlatego, że "nerwowy spadek euro pcha do góry dolara, czyniąc eksport bardziej kosztownym i spowalniając uzdrowienie (gospodarki) Ameryki".

"Niemiecki elektorat, dumny ze swojej konkurencyjności gospodarczej, sprzeciwia się idei pomocy Grecji (...). Jednak siła gospodarcza Niemiec nie jest zbudowana tylko na ciężkiej pracy i wydajności Niemców. Jest zbudowana na popycie konsumentów w innych krajach, w tym u nękanych deficytem partnerów w strefie euro" - wskazuje "NYT". Przypomina, że Grecja zadeklarowała, że potrzebuje obecnie nie pieniędzy, ale gwarancji dotyczących pożyczek. Konkluduje: "Pole do porozumienia istnieje, jednak będzie wymagać od niemieckich przywódców, by zmierzyli się z zaściankową krajową opinią publiczną na rzecz szerszej europejskiej sprawy".