Jak powiedział PAP szef Bartimpeksu Aleksander Gudzowaty zmiany w statucie operatora będą oznaczać, że wszystkie decyzje będą wymagać konsensusu PGNiG i Gazpromu.

Bartimpeks Aleksandra Gudzowatego ma 36 proc. akcji Gas-Tradingu, który z kolei posiada 4 proc. udziałów w EuRoPol Gazie. Po 48 proc. akcji operatora mają PGNiG i Gazprom. Jak poinformowały tydzień temu PAP służby prasowe Gazpromu, rada nadzorcza EuRoPol Gazu, operatora polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa transportującego gaz z Rosji do Niemiec, zatwierdziła projekt nowej redakcji statutu spółki. Posiedzenie rady odbyło się w Moskwie.

"Dokument ten przewiduje centralizację władzy w EuRoPol Gazie; przy wszystkich decyzjach będzie wymagany konsensus głównych akcjonariuszy (PGNiG i Gazprom - PAP). Wiadomo, że w sprawach błahych będzie konsensus, a przy poważniejszych - nie będzie go" - powiedział Aleksander Gudzowaty. Jak dodał, jego spółka analizuje ten dokument. Zmiany w statucie spółki to efekt polsko-rosyjskich ustaleń poczynionych w trakcie trwających od roku rozmów dotyczących zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu do Polski.

W parafowanym (ale jeszcze niepodpisanym) przez rządy Polski i Rosji porozumieniu zapisano, że do 1 kwietnia w statucie EuRoPol Gazu ma być zapisane, że zarząd spółki musi podejmować uchwały jednogłośnie, a możliwe rozbieżności ma rozstrzygać rada nadzorcza. Jeśli rada nie dojdzie do porozumienia, to rozbieżności rozstrzygnie walne zgromadzenie akcjonariuszy. Ponadto ustalono, że do 1 marca PGNiG i Gazprom rozpoczną proces zmian strukturalnych w EuRoPol Gazie. Chodzi o równy podział akcji między PGNiG i Gazprom, co oznacza wyeliminowanie Gas-Tradingu.

W listopadzie ub.r. prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Michał Szubski zapowiedział, że PGNiG zaproponuje Gas-Tradingowi wykup jego udziałów w EuRoPol Gazie. Dodał, że jeśli Gas-Trading nie będzie zainteresowany propozycją i negocjacjami, wówczas zastosowany zostanie przepis Kodeksu spółek handlowych o przymusowym wykupie mniejszościowego udziałowca. Poza Bartimpeksem udziały w Gas-Tradingu mają właśnie PGNiG - 43,41 proc., Gazprom Export - 15,88 proc. a po 2,27 proc. mają polski Węglokoks i Wintershall, spółka niemieckiego koncernu BASF.

"Nie dostałem żadnej oferty od PGNiG-u" - zaznaczył we wtorek Gudzowaty. Biznesmen nadal uważa, że planowane zmiany w akcjonariacie EuRoPol Gazu naruszą interes Polski. Po jednej z tur negocjacji Szubski przypomniał, że struktura akcjonariatu EuRoPol Gazu "pół na pół" pomiędzy PGNiG i Gazpromem była pierwotnie założona w polsko-rosyjskim porozumieniu międzyrządowym. Przypomniał on także, iż wymogi polskiego prawa, kodeksu handlowego na początku lat 90., wymagały trzech akcjonariuszy do założenia spółki akcyjnej; dziś kodeks spółek handlowych pozwala zakładać nawet jednoosobowe spółki akcyjne.

Z kolei Miedwiediew podkreślił, że nie ma tu mowy o żadnej eliminacji. "Była decyzja o odtworzeniu parytetowego zarządzania spółką EuRoPol Gaz i to będzie realizowane absolutnie zgodnie z polskim ustawodawstwem i w cywilizowanych ramach prawnych" - oświadczył wiceszef rosyjskiego monopolisty.

Podpisanie porozumienia z rosyjskim rządem oraz aneksu do kontraktu z Gazpromem zwieńczy blisko roczne rozmowy na temat uzupełniania dostaw - po tym, gdy na początku ubiegłego roku gaz przestał nam dostarczać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo. Spółka przesyłała Polsce 2,3 mld m sześc. surowca rocznie. Zawarty w 2006 roku kontrakt PGNiG ze spółką RosUkrEnergo miał obowiązywać do 31 grudnia 2009 roku. Ponadto PGNiG i Gazprom uzgodniły zapalne kwestie dotyczące tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Polski i rentowności EuRoPol Gazu.

Wciąż nie jest ustalona data podpisania gazowego porozumienia z Rosją, co resort gospodarki wstępnie zapowiadał na drugą połowę marca. Jak powiedział w piątek wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak: "w tej chwili trwają rozmowy z partnerami rosyjskimi odnośnie ustalenia czasu i terminu podpisania umowy".

Porozumienie wzbudziło pytania Komisji Europejskiej. Jak zapowiedział w piątek komisarz UE ds. energii Guenter Oettinger, unijna grupa robocza ma sprawdzić zapisy tego dokumentu. Zaopiniował go już polski MSZ, jednak ani resort gospodarki, ani resort spraw zagranicznych nie ujawniły treści tej opinii.