Yang Yuanqing, szef Lenovo Group, chińskiego producenta komputerów, powiedział, że aprecjacja wzmocni siłę nabywczą konsumentów. Qin Ciao, prezes China Merchant Bank stwierdził, że zakończenie liczącego 20 miesięcy powiązania juana z dolarem pozwoli kredytodawcom na ustalanie stóp procentowych według reguł rynkowych. Chen Daifu, prezes Hunan Lengshuijiang Iron & Steel Group uważa, że silniejsza waluta pozwoli zmniejszyć koszty importu.

Chociaż wypowiedzi te kłócą się z oświadczeniem premiera Wena, który 14 marca powiedział, iż krytykowanie polityki kursowej jest równoznaczne z “protekcjonizmem”, opinie szefów wiodących firm w Chinach są zgodne z prognozami traderów, którzy spodziewają się, że rząd zezwoli pod koniec tego roku na wzmocnienie juana.

Kongresmeni w USA apelują do prezydenta Obamy, aby odwołał się do groźby użycia sankcji handlowych dla wymuszenia na Chinach zmiany obecnego reżimu walutowego. Amerykańscy politycy w pierwszej kolejności winią właśnie kurs jauna za utratę konkurencyjności przez towary z USA.

„Musimy wskazywać na korzyści płynące z umocnienia juana” – mówi Zhang Yanling, wiceprezes Bank of China, największego w tym kraju kredytodawcy w obcych walutach – “Także USA powinny mówić o obu aspektach sprawy. Musimy unikać jej upolitycznienia i postaw emocjonalnych”.

Kontrakty związane z przyszłą wartością waluty sugerują, że do lipca dojdzie do zerwania powiązań juana z dolarem. W ciągu trzech miesięcy juan ma zyskać ponad 6,8 proc. Dwunastomiesięczne kontrakty, które wczoraj spadły do trzymiesięcznego minimum, wspięły się dzisiaj o 0,2 proc. do 6,6687 juanów za dolara.