Elektrociepłownię opartą na pozyskanym w kopalni metanie stworzył Zakład Energetyki Cieplnej, należący do grupy Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW). Dotychczas metan spalany był w dwóch kotłach gazowych i produkowano wyłącznie ciepło. Latem część gazu nie była wykorzystywana i emitowano go do atmosfery. Teraz cały pozyskany metan będzie wykorzystany do produkcji energii. To pierwsza taka instalacja w grupie KHW. Podobne pracują już w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Kompanii Węglowej.

Wartość opałowa

Ciepło uzyskane z metanu w całości zaspokaja potrzeby cieplne kopalni Mysłowice-Wesoła i pobliskiego osiedla, natomiast prąd wytworzony z tego gazu zaspokoi ok. 10 proc. rocznego zapotrzebowania kopalni. Pozwoli to zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej. Moc elektryczna elektrociepłowni to ponad 2,8 MW, moc cieplna – blisko 3 MW.

W ubiegłym roku w kopalniach wydzieliło się 855,7 mln m sześc. metanu, czyli średnio ponad 1,6 tys. m sześc. na minutę. Z tego mniej niż jedna trzecia (259,8 mln m sześc.) trafiła do instalacji odmetanowania. Większość metanu z kopalń jest wyprowadzona do atmosfery drogą wentylacyjną, szkodząc klimatowi.

Obecnie efektywność wykorzystania ujętego metanu zbliżona jest do 60 proc. Wartość opałowa metanu jest większa niż węgla, a spalanie tego gazu powoduje mniejsze zanieczyszczenia. Specjaliści wyliczyli, że koszt uzyskania jednego gigadżula energii z metanu jest o ok. 30 proc. niższy niż z węgla. Stąd inicjatywy służące do energetycznego wykorzystania tego gazu.

Ochrona środowiska

Wykorzystanie metanu do produkcji prądu i ciepła nie jest tanie, m.in. z powodu wysokich kosztów utrzymania infrastruktury oraz kosztów samych silników czy turbin gazowych. Środowisko górnicze postuluje, by prąd z metanu uznać za tzw. zieloną energię, uprzywilejowaną na energetycznym rynku. Metan emitowany do atmosfery jest znacznie bardziej szkodliwy od dwutlenku węgla. Dlatego tego typu inwestycje są ważne dla ochrony środowiska.