Jak poinformował w komunikacie Fitch, rating Portugalii został obniżony do poziomu AA- z negatywną perspektywą z powodu jej problemów budżetowych. Portugalski deficyt w zeszłym roku wyniósł 9,3 proc. PKB, a w tym roku wyniesie prawdopodobnie 8,3 proc. PKB.

Na decyzję agencji Fitch bardzo źle zareagowały rynki finansowe. Jak podała agencja Bloomberg, euro spadło do najniższego poziomu wobec dolara od 10 miesięcy. Z kolei główne europejskie giełdy, które otworzyły się na plusie, spadły po obniżce ratingu poniżej poziomów z wczorajszego zamknięcia.

Według Marka Rogalskiego, analityka Domu Maklerskiego BOŚ, decyzja Fitcha może otworzyć nowy rozdział w spadkach euro. "Robi się coraz bardziej gorąco i widać, że brak wspólnych działań krajów strefy euro ws. pomocy dla Grecji będzie tylko nasilał spekulacje, jak rozwinie się sytuacja w Portugalii i kto będzie następny. Jeżeli wypadnie na Hiszpanię, to można dość szybko spodziewać się spadku EUR/USD poniżej 1,30" - poinformował Marek Rogalski.

Jak informuje agencja Reuters, decyzja Fitcha negatywnie wpłynęła również na kursy kontraktów futures na amerykańskie indeksy. Kontrakty futures na indeks S&P 500 spadły o 4,2 pkt, a na indeks Dow Jones spadły o 21 pkt.