3DS to najbardziej znaczący nowy produkt firmy od czasu wprowadzenia stacjonarnej konsoli Wii w 2006 roku. Nintendo podało, że będzie to „nowe, przenośne urządzenie do gier, które zastąpi Nintendo DS”. Od czasu premiery w 2004 roku sprzedano ponad 125 milionów konsol DS.

Zagrożeniem dla przenośnych konsol, takich jak DS, są gry na smartfony, takie jak iPhone Apple'a. Nintendo liczy, że konsumenci będą kupowali przenośne urządzenia, pod warunkiem że będą one miały unikalne funkcje.

3DS może sprawić, że trójwymiarowość stanie się najważniejszym trendem w grach, tak jak to już się dzieje w elektronice użytkowej: telewizory 3D wypuszczono na rynek na fali zawrotnej popularności filmu „Avatar”. Sony zapowiada, że w czerwcu przedstawi aktualizację oprogramowania do konsoli PlayStation 3, pozwalającą użytkownikom grać w 3D na dostosowanych do tego telewizorach.

Fani gier spekulują w internecie, jak Nintendo wykorzysta trzeci wymiar, by uatrakcyjnić takie tytuły, jak Super Mario Bros i serie Zelda.

Telewizory 3D, które zostały w tym roku wprowadzone na rynek przez takie firmy, jak Sony i Panasonic, wymagają specjalnych okularów, ale kilka alternatywnych technologii ich nie potrzebuje.

Nintendo może uznać, że nie jest to problem w przypadku urządzenia przenośnego. Inna możliwość jest taka, że 3DS będzie używać kamery do śledzenia ruchu oczu użytkownika. W ubiegłym roku Hitachi wprowadziło na rynek japoński telefon komórkowy z wyświetlaczem 3D.

Nintendo ogłosiło plany związane z 3DS podczas krótkiej prezentacji prasowej na tokijskiej giełdzie. Firma podała, że był to wymóg regulaminowy, oraz że nie chciała, by informacja o nowym produkcie wyciekła od partnerów, którzy będą projektować gry na nowe urządzenie.

Firma podała, że 3DS wejdzie na rynek przed końcem następnego roku finansowego, czyli przed marcem 2011 r. Jeżeli zdąży przed Bożym Narodzeniem, 3DS stoczy bitwę z nowymi wersjami Playstation 3 Sony i Xbox 360 Microsoftu.