Spadkowa tendencja euro zbiegła się w czasie z aukcją 5-letnich obligacji, na które zupełnie nie było popytu. Udało się sprzedać obligacje o łącznej wartości 42 mld USD, co daje najsłabszy wynik od lipca zeszłego roku. W rezultacie rentowność bardzo wzrosła, szczególnie dla obligacji 10-letnich, których oprocentowanie zwyżkowało do najwyższego poziomu od dwóch miesięcy, podczas gdy 2-letni dług obecnie daje zarobić 1,0%, pomagając tym samym indeksowi dolarowemu osiągnąć nowe 10-miesięczne maksimum. Komentarz japońskiego ministra finansów Kana stwierdzający, iż nie można być optymistą, jeżeli chodzi o japońską gospodarkę, okazał się gwoździem do trumny dla jena, wspomagając wystrzał w górę USDJPY. Dzięki temu para ta przełamała bez trudu 200-dniową średnią kroczącą po drodze do najwyższego poziomu od 2,5 miesiąca.

W obliczu natłoku komentarzy wokół brytyjskiego budżetu, jego ogłoszenie okazało się zupełnie nieistotne. Funt popłynął w dół z powodu wzmożonej siły dolara oraz zredukowanych prognoz dla angielskiej gospodarki. Mimo to tamtejszy rynek obligacji mocno stracił po ogłoszeniu, że DMO (Debt Management Office – Kancelaria Obsługi Zadłużenia) planuje emisję obligacji o wartości 185,4 mld funtów w roku fiskalnym 2010/11. Plany 50-procentowych cięć budżetowych do 2014 uważa się obecnie za zbyt mocno oparte na optymistycznych prognozach wzrostu gospodarczego. Niemniej jednak funt utrzymał pozycję jednej z najlepiej radzących sobie walut wobec powracającego na szczyty dolara.

Z innej beczki, norweski bank centralny pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie 1,75%, a towarzyszący komentarz był bardziej gołębi, niż by tego chciał rynek, w rezultacie czego mocno ucierpiała korona norweska. Publikacje danych za oceanem zostały zignorowane (podobnie zresztą jak PMI Francji i Niemiec oraz dość dobry wynik badania instytutu IFO). Warto jednak zauważyć, że zamówienia na dobra trwałe bez transportu okazały się znacznie lepsze niż poprzednim razem, co razem z korektą w górę ostatniego wyniku daje dość pozytywny obraz. Z drugiej strony, dynamika sprzedaży nowych domów rozczarowała spadając o 2,2% m/m, czego przyczyną jednak mogły być złe warunki pogodowe.

Patrząc na nowe poziomy osiągane przez niektóre pary walutowe, można się było spodziewać bardziej aktywnej sesji azjatyckiej, jednak nic takiego się nie wydarzyło. Waluty ogólnie zrobiły sobie przerwę pozostając w wąskich zakresach i wygląda na to, że następne wskazówki co do kierunku przyjdą z Europy. Dolar australijski otrzymał nieco wsparcia od Lowe'a z RBA, którego jastrzębie komentarze sugerują, iż oprocentowanie w Australii będzie w dalszym ciągu wzrastać, bez względu na globalną niepewność, a czekanie na rozwiązanie tego światowego problemu może skończyć się zbyt późnym przywróceniem normalnego poziomu stóp procentowych. Lowe uważa, że AUD nadal pozostanie dość mocny, pozostając powyżej 10-letniej średniej. Po tym komentarzu dolar australijski szybko zwyżkował o 30 pipsów i już tam pozostał.

Niezależnie od rozpoczynającego się dzisiaj szczytu UE, kluczowymi danymi w Europie będą szwedzkie PPI oraz poziom kredytów detalicznych, podaż pieniądza w strefie Euro, norweska stopa bezrobocia oraz brytyjska dynamika sprzedaży detalicznej. Sesja amerykańska to jedynie liczba tygodniowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Przyjrzyjcie się dzisiaj również ostatniej w tym tygodniu amerykańskiej aukcji 7-letnich obligacji wartej 32 mld USD. Może ona skupić na sobie więcej uwagi niż zwykle, pamiętając o wczorajszym słabym wyniku oraz wznowionym zainteresowaniu rentownością amerykańskiego długu.

Wydarzenia – poprzednia sesja

• USA - Luty - Wartość zamówień na dobra trwałe wzrosła o 0,5% wobec oczekiwanych 0,6% oraz poprzednich skorygowanych na +3,9%.
• USA - Luty - Wartość zamówień na dobra trwałe bez transportu wzrosła o 0,9% wobec oczekiwanych 0,6% oraz poprzednich -0,6%.
Norwegia - Norges Bank pozostawia stopy procentowe na niezmienionym poziomie (1,75%).
• USA – Luty - Dynamika sprzedaży nowych domów spadła o 2,2% m/m wobec oczekiwanych +1,9% oraz poprzednich -8,7%.
• Nowa Zelandia - 4 kwartał - PKB wzrosło, zgodnie z oczekiwaniami, o 0,8% kw/kw, 0,4% r/r wobec poprzednich skorygowanych odpowiednio na +0,3%/-1,4%.
• Japonia - Luty - Indeks Cen Usług Instytucjonalnych spadł o 1,3% r/r wobec oczekiwanych -1,2% oraz poprzednich -1,2%.

Ważne tematy – nadchodząca sesja
(wszystkie czasy w GMT)

• Strefa Euro - Szczyt unijny (do piątku)
• Niemcy - Wskaźnik zaufania konsumentów GfK (05:00)
• Hongkong - Dane handlowe (08:30)
• Szwecja - PPI (08:30)
• Szwecja - Poziom kredytów detalicznych (08:30)
• Strefa Euro - Wystąpienie Gonzalez'a z EBC (08:30)
• Strefa Euro - Podaż pieniądza M3 (09:00)
• Norwegia - Stopa bezrobocia (09:00)
Wielka Brytania - Dynamika sprzedaży detalicznej (09:30)
• Strefa Euro - Wystąpienie Trichet'a z EBC (11:30)
• USA - Liczba tygodniowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (12:30)
• USA - Wystąpienie Pianalto z Fedu (13:10)
• USA - Oświadczenie Bernanke na temat strategii wyjścia (14:00)