Kontrakty w Nowym Jorku mogą wzrosnąć do 1,45 dolara za funt od czerwca do sierpnia, jeśli chłodna aura zniszczy brazylijskie zbiory – uważa Nobuo Sakamoto, dyrektor zarządzający Key Cofee, drugiej pod względem wielkości palarni kawy w Japonii. Później jednak ceny mogą zjechać w dół, kiedy w przyszłym roku Brazylia wkroczy w najbardziej wydajny okres dwuletniego cyklu produkcyjnego – dodaje Sakamoto.

Somar Meteorologia, instytut przygotowujący prognozy pogody z Sao Paulo przyznał na początku marca, że największe rejony upraw w Brazylii mogą być po raz pierwszy od dekady nawiedzone przez przymrozki. Podczas przymrozków w 2000 roku straty w Brazylii wyniosły około 1,4 mln worków (standardowo jeden worek waży 60 kg). W tym roku kraj ten może wyprodukować 48 mln worków kawy.

“Wzrasta ryzyko przymrozków w Brazylii” – mówi Takaki Shigemoto, analityk JSC Corp. w Tokio – W tym roku temperatury tej zimy mogą być znacznie niższe, a mróz zabija drzewka kawowe.

Arabica w dostawach na maj spadły o 0,3 proc. do 1,343 dolarów za funt na platformie ICE Futures w Nowym Jorku. Kontrakty, które od stycznia nigdy nie przekroczyły 1,45 dolara, będą notowane w tym roku w granicach 1,15-1,45 dolara - twierdzi Sakamoto.