MSP będzie zbierało oferty łącznie na Zakłady Azotowe Puławy i Zakłady Chemiczne Police oraz na każdą ze spółek osobno. "W drugiej połowie kwietnia otrzymamy rekomendację od doradcy i wtedy podejmiemy decyzję, co do wyboru optymalnej ścieżki prywatyzacyjnej. W grę wchodzą dwa warianty, czy robić własne wyceny spółek i dopiero wtedy przystępować do procedur związanych z szukaniem inwestora, czy próbować te procesy prowadzić równolegle" - powiedział wiceminister.

"W drugim wariancie moglibyśmy zaprosić inwestorów już w najbliższych tygodniach. Według pierwszego scenariusza zaproszenie ma zostać opublikowane do końca czerwca" - dodał. Leszkiewicz zaznaczył, że w obu przypadkach potencjalni inwestorzy będą mogli składać oferty na obie spółki, jak i na jedną z nich.

Zakłady Azotowe Puławy i Zakłady Chemiczne Police podpisały na początku lutego porozumienie o współpracy biznesowej. Jednak o ile kondycja finansowa Puław jest dość dobra, to Police borykają się z problemami finansowymi. W grudniu Agencja Rozwoju Przemysłu zgodziła się udzielić spółce 150 mln zł pomocy publicznej, uzależniając decyzje od stanowiska Komisji Europejskiej. Police potrzebują środków na spłatę wierzytelności, w tym 130 mln zł dla PGNiG, zakup surowca, bieżącą działalność i realizację zadań restrukturyzacyjnych.

W 2009 roku Police miały ponad 422 mln zł straty przy 1,49 mld zł przychodów. Puławy mają własny rok obrotowy. W pierwszym półroczu 2009/10 r spółka poniosła 46,2 mln zł straty netto przy 895,8 mln zł przychodów ze sprzedaży.