Jak poinformował w piątek prezes MPL Jan Pamuła, nowe letnie połączenia to zasługa największej europejskiej taniej linii lotniczej Ryanair, która uruchomi z Krakowa 10 kierunków do: Barcelony, Alicante i Malagi w Hiszpanii, Pizy, Rzymu i Trapani we Włoszech, Oslo Rygge w Norwegii, Leeds Bradford w Wielkiej Brytanii, Brukseli Charleroi w Belgii oraz na Maltę.

"Dziesięć nowych tras w sezonie letnim znacznie uatrakcyjni siatkę bezpośrednich połączeń naszego lotniska. Tym bardziej, że większość z nich to miejscowości letniego wypoczynku w państwach, do których Polacy bardzo lubią podróżować - we Włoszech oraz w Hiszpanii" - ocenił Pamuła. "Z drugiej strony loty te generować będą z pewnością duży ruch turystyczny w Krakowie, jako że dla wielu mieszkańców krajów śródziemnomorskich nasze miasto jest atrakcyjnym miejscem weekendowych wycieczek" - dodał.

Zaznaczył, że nowe kierunki wpłyną także pozytywnie na ruch pasażerski na lotnisku, które od listopada zeszłego roku notuje zwiększoną liczbę pasażerów. Po zimowej przerwie powrócą także połączenia do Helsinek, realizowane przez Finnair oraz do Nowego Jorku z PLL LOT. Lufthansa zwiększy częstotliwość lotów do Frankfurtu, gdzie - łącznie z ofertą PLL LOT - loty będą się obywać trzy razy dziennie.

Krakowskie lotnisko wzbogaci się również o nowe destynacje czarterowe. Będą to połączenia z hiszpańską Majorką i greckim Korfu. Kontynuowana będzie także dotychczasowa oferta do letnich kurortów w Grecji, Turcji, Tunezji, Bułgarii i Egipcie. Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice (MPL) jest drugim co do wielkości (po warszawskim Okęciu) lotniskiem w Polsce. Na lotnisku regularne operacje wykonuje 18 przewoźników, port współpracuje także z kilkunastoma liniami czarterowymi.

W zeszłym roku port obsłużył blisko 2,7 mln pasażerów, czyli o 8 proc. mniej niż rok wcześniej. W tym roku lotnisko planuje przełamać tendencję spadkową i po raz drugi w swojej historii osiągnąć poziom 3 mln odprawionych pasażerów.